کد خبر : 59636

نسل چهارم جیپ واگنیر که بعدها گرند واگنیر نام گرفت با وقفه ای طولانی امسال رونمایی شد. خودرویی که نسل اول آن با نام جیپ آهو در ایران مونتاژ و عرضه شد.

به گزارش خودروتک، تولید جیپ واگنیر حاصل ادغام خودروسازی کیسِر موتورز در جیپ بود. کیسر موتور که در سال 1945 توسط جان هنری کیسر تاسیس شد در کنار تولید خودروهای سدان و کوپه شهری، با جیپ در تولید مدل ویلیز نیز همکاری خود را شروع کرد.

این شرکت در نهایت در سال 1953 در شرکت های ویلیز اورلند و جیپ ادغام شد. تولید جیپ واگنیر یکی از ایده های این شرکت پس از الحاق به جیپ بود. هدف از تولید واگنیر نیز عرضه یک جیپ لوکس و به نسبت شهری بود. خودرویی که بتواند با شاسی بلندهای آمریکایی آن زمان که مهمترین آنها شورولت سابربن بود رقابت کند.

در نهایت اولین مدل از جیپ واگنیر در سال 1963 معرفی و با مدل 1964 به بازار آمد. نسل دوم این خودرو در سال 1984 و نسل سوم آن در سال 1993 به بازار عرضه شدند. با این حال تولید نسل سوم تنها یک سال دوام داشت. علت اصلی توقف تولید این خودرو نیز تداخلی بود که در فروش با جیپ گرند چروکی ایجاد شده بود.

این دو خودرو پلتفرم مشابهی داشتند و در این زمان از نظر لوکس بودن نیز بسیار به هم نزدیک شده بودند. در نهایت جیپ بین این دو مدل چروکی را برای ادامه تولید انتخاب کرد.

حالا و در سال 2022 نسل چهارم این جیپ در دو مدل واگنیر و گرند واگنیر معرفی شده است که از نظر لوکس بودن طراحی داخلی، آپشن ها و موتور با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

نکته قابل اهمیت این است که فلسفه تولید واگنیر هنوز هم پابرجا است و واگنیر مدل 2022 هم با هدف تولید یک جیپ لوکس به بازار آمده است.

در نسخه گرند واگنیر، جیپ شاید برای اولین بار به نورپردازی داخلی خودرو به طور جدی نگاه کرده است. همچنین صندلی های این خودرو به صورت کاملا مبله طراحی شده اند. ایده هایی که در طراحی جیپ گرند واگنیر به کار رفته به خوبی نشان می دهد که هدف جیپ رقابت جدی با خودروهایی همچون لکسوس LX ، نیسان پاترول و مرسدس بنز ML در بازار خاورمیانه است که خودروهای شاسی بلند لوکس طرفداران زیادی دارد.

برای هر یک از این دو مدل تنها یک موتور در نظر گرفته شده است. جیپ واگنیر 2022 با موتور 5700 سی سی هشت سیلندر و جیپ گرند واگنیر با موتور 6400 سی سی هشت سیلندر عرضه می شود. گیربکس هر دو مدل 8 سرعته اتوماتیک است.

هر دو خودرو از نظر ابعاد یکسان بوده و طول آنها 5 متر و 45 سانتیمتر و 3 میلیمتر است. وزن مدل واگنیر 2700 کیلوگرم و وزن مدل گرند واگنیر 2910 کیلوگرم است. گرند واگنیر به دلیل بلوک موتور بزرگتر و همچنین داشتن صندلی های مبله وزن بالاتری دارد.

جیپ گرند واگنیر مدل 2022

جیپ گرند واگنیر مدل 2022

جیپ گرند واگنیر مدل 2022

جیپ گرند واگنیر مدل 2022

جیپ گرند واگنیر مدل 2022

جیپ گرند واگنیر مدل 2022

جیپ گرند واگنیر مدل 2022

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها