کد خبر : 59299

بررسی میدانی در بازار خودرو حاکی از سکون و ثبات در قیمت‌هاست. هرچند با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افت مدل خودروها، واسطه‌ها خودروهای بیشتری در بازار عرضه می‌کنند، اما خریدها همچنان محدود و به‌طور عمده تک‌فروشی است.

همچنین قیمت‌ها در سایت‌های خرید و فروش خودرو نیز از ثبات نسبی حکایت دارد. دست‌کم هشت روزی است که قیمت‌ها هیچ تغییر خاصی نداشته و البته تقاضای موثری نیز مشاهده نمی‌شود.

در این زمینه، نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت گفت: این روزها فقط مصرف‌کنندگان واقعی و کسانی که نیاز مبرم به خودرو دارند، برای خرید اقدام می‌کنند. نعمت‌الله کاشانی‌نسب خاطرنشان‌ کرد: حدود هشت روزی است که بازار در سکون و آرامش کامل به‌سر می‌برد و تغییر قیمتی را در خودروهای داخلی، خارجی و مونتاژی شاهد نیستیم.

وی بیان کرد: اکنون بازار به هیچ عنوان برای دلالان و واسطه‌ها جالب و جذاب نیست و با توجه به نزدیک شدن به ایام پایانی سال، شاهد عرضه خودروهای بیشتری از سوی آنان به بازار هستیم، زیرا در صورت وارد شدن به سال جدید باید به‌عنوان یک مدل پایین‌تر با قیمت کمتر آنها را به فروش برسانند.به گفته این مقام صنفی، بازار خودروهای خارجی نیز راکد است و خرید و فروش چندانی در آن انجام نمی‌شود. یک فعال بازار خودروهای خارجی نیز در این زمینه گفت: قیمت‌ها حدود یک ماهی است که در بازار ساکن مانده که عامل اصلی آن ثبات قیمت دلار است.

کوروش طواحن خاطرنشان‌ کرد: اکنون خرید و فروش‌ها در بازار بسیار اندک و انگشت‌شمار شده، خریداران انتظاراتی به خاطر شرایط رکود فعلی دارند و بیشتر چانه‌زنی می‌کنند اما فروشندگان نیز بر قیمت‌های اعلامی خود اصرار دارند. وی نزدیک شدن به ایام پایانی سال را عاملی برای پایین آمدن قیمت‌ها ندانست و افزود: اگر همچون سال‌های گذشته واردات خودرو انجام می‌شد آن وقت می‌توانستیم انتظار داشته باشیم که عرضه خودروها در روزهای منتهی به عید افزایش یابد، اما چون دیگر وارداتی در کار نیست پیش از عید و پس از عید نیز تفاوتی نمی‌کند.

طواحن در عین حال یادآور شد: چند سالی هست که به معنای قدیم شب عید نداریم و اکثر مردم خرید خودرو را در برج ۱۰ یا ۱۱ انجام می‌دهند. وی پیش‌بینی‌ کرد: تا پایان سال و چند هفته باقی مانده تا پایان سال ۹۹ شرایط ثبات فعلی در بازار ادامه داشته باشد مگر اینکه اتفاق خاصی در حوزه دلار یا سیاست‌های خارجی بیفتد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها