کد خبر : 58787

کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ مجلس، روز گذشته با هدف توسعه سبد سوختی کشور دولت را مکلف کرد که در سال آینده برای استفاده از ۲ میلیون تن LPG در بخش حمل‌و‌نقل اقدام کند.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، همچنین دولت باید برنامه‌ریزی‌های لازم را برای ایجاد زیرساخت‌های ضروری در این بخش مثل احداث جایگاه‌های LPG مورد توجه قرار دهد. آنچه مشخص است اعضای کمیسیون تلفیق در گام اول ایجاد تنوع در سبد سوختی کشور را هدف‌گذاری کرده‌اند.

 در این زمینه روز گذشته مالک شریعتی عضو کمیسیون تلفیق به خبرگزاری فارس گفته است که در مصوبه دیروز در شیوه قیمت‌گذاری LPG نیز تغییراتی انجام شد و قیمت LPG معادل دو سوم قیمت یارانه‌ای بنزین در نظر گرفته شد، یعنی اگر قیمت هر لیتر بنزین ۱۵۰۰ تومان است، قیمت هر کیلو LPG معادل ۱۰۰۰ تومان خواهد بود.

شریعتی این را هم اضافه کرد که درآمد حاصله استفاده از LPG در سبد سوخت کشور و صادرات بنزین و گازوئیل معادل آن با قیمت بالاتر، فعلا تعیین تکلیف نشده است و در صورت حصول در سال اول به جیب وزارت نفت می‌رود تا به این صورت این وزارتخانه بتواند از محل این درآمدها برای ایجاد زیرساخت‌ها هزینه کند.

همان‌طور که عنوان شد این مصوبه کمیسیون تلفیق در قدم اول توسعه سبد سوختی کشور را نشانه گرفته، این در شرایطی است که LPG هیچ گاه به‌صورت رسمی جایگاهی در سبد سوختی کشور نداشته است و بنزین، گاز و گازوئیل بیشترین سهم سوختی کشور راتشکیل می‌دهند.

با این حال در شرایط کنونی نزدیک به یک تا ۵/ ۱ میلیون دستگاه خودرو که به‌صورت زیر زمینی دوگانه سوز شده‌اند از این سوخت به‌عنوان سوخت جایگزین بنزین استفاده می‌کنند.

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها