کد خبر : 58448

با تصویب عرضه خودرو در بورس کالا مطرح در کمیسیون صنایع مجلس، بازار خودرو یک گام دیگر به ساماندهی نزدیک شد.

به گزارش خودروتک به نقل از بورس نیوز ، آشفتگی بازار خودرو طی سال‌های اخیر مسئله مهمی بود که ذهن بیشتر افراد جامعه را درگیر خود کرده بود به حدی که این آشفتگی موجب رشد چندبرابر نرخ خودرو‌ها در بازار شد و بواسطه این افزایش قیمت ، خریداران دیگر توانایی خرید خودرو‌های داخلی را نیز به سختی دارند.

بر این اساس مجلس تصمیم گرفت برای سرو سامان دادن به این آشفته بازار عرضه خودرو در بورس کالا صورت بگیرد تا در این بین رانت‌هایی که به‌وجود آمده از بین برود.

این طرح که ماه‌ها در دستور کار مجلس قرار داشت، سرانجام پس از مدت‌ها کش و قوس و اما و اگر‌هایی که درباره آن مطرح بود در کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید.

البته عرضه خودرو در بورس کالا در مجلس دهم مصوب شد، اما با مخالفت شورای نگهبان به سرانجام نرسید.

استقبال از رقابت خودرویی‌ها در بورس کالا

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا با استقبال از عرضه خودرو در بورس کالا اظهار کرد: عرضه خودرو در بورس کالا قبلاً یک‌بار تجربه‌شده و البته پیچیدگی‌های زیادی هم دارد.

وی گفت: ملاحظات ریزی برای عرضه خودرو وجود دارد، چراکه خودرو کالایی عمومی بوده و مردم روی قیمت آن حساس هستند. واقعیت این است که قانون‌گذار به این نتیجه رسیده که باید رانت خودرو حذف شود. در این پلتفرم که به‌نوعی حراج خودرو محسوب می‌شود، هر متقاضی که نرخ بالاتری برای خرید پیشنهاد کند، منتفع خواهد شد و البته باید دید قرار است سود حاصل از فروش محصول با قیمت بالاتر نصیب خودروسازان خواهد شد یا هدف از ارائه این طرح، حذف رانت خرید خودرو است و حساسیتی روی اینکه این عرضه در بورس کالا انجام شود یا نه، نداریم.

سلطانی نژاد با بیان اینکه اگر خودرو با نرخ واقعی مورد معامله قرار بگیرد، قیمت‌ها کاهش‌یافته و بازار خودرو متعادل خواهد شد، بیان کرد: بازار خودرو بازیگران متعددی ازجمله قطعه‌سازان و نمایندگی‌ها و... دارد و در طرح مجلس تمام بازیگران لحاظ شده و نقشی برایشان تعریف‌شده بود.

کیلومتر خودروسازان در بورس‌کالا واقعی می‌شود

پیش‌تر نیز جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی شرکت بورس کالا در گفت‌وگو با بورس نیوز اظهار کرد: یکی از فواید عرضه خودرو در بورس، کشف نرخ مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا در یک بستر شفاف است، درحال‌حاضر مکانیزم کشف نرخ خودرو شفاف نیست، میزان عرضه و تقاضا و عرضه‌کننده و متقاضیان مشخص نیست، اما اگر این فرآیند در بورس صورت بگیرد همه افراد باید کد داشته باشند و شناسایی می‌شوند و به راحتی همه موضوعات شفاف‌سازی می‌شود و می‌تواند مرجع قیمتی شود و قیمت‌ها معاملاتی خواهد بود، در حالی که درحال‌حاضر مشخص نیست قیمت‌ها معاملاتی است یا خیر.

اکنون با تصویب گام اول عرضه خودرو در کمیسیون صنایع باید منتظر ماند مجلس چه زمانی اقدام به تصویب نهایی این طرح خواهد کرد تا به نوعی بازار آشفته خودرو که محلی برای جولان دلالان شده کمی سامان بگیرد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها