کد خبر : 57837

گزارش‌های منتشر شده در سایت کدال سازمان بورس درباره وضعیت صادراتی سه شرکت خودروساز نشان می‌دهد تنها خودروسازی سایپا در ۹ ماه سال‌جاری موفق به صادرات ۲۹۲ دستگاه خودرو به‌صورت CBU (خودرو به‌صورت کامل) شده است. از این تعداد خودروی صادر شده، ۴۰ دستگاه پراید و ۲۵۲ دستگاه تیبا بوده است.

به گزارش خودروتک به نقل از ایسنا ، آبی‌های جاده مخصوص تا پایان آذر سال گذشته ۲۳۵۲ دستگاه خودرو به‌صورت CKD صادر کردند اما این تعداد در پایان نهمین ماه از سال‌جاری به ۵۰۴ دستگاه تقلیل یافت.نکته قابل‌توجه در بخش صادراتی ایران خودرو این است که آبی‌های جاده مخصوص از محل CKD‌های صادر شده هیچ سودی کسب نکرده‌اند و به نوعی تولید و صادرات برای ایران خودرویی‌ها سر به سر بوده است.

گزارش‌های منتشر شده در سایت کدال سازمان بورس نشان می‌دهد خودروسازی سایپا در بخش صادرات در پایان آذر ماه امسال به نسبت آذر ماه سال گذشته افت را تجربه کرده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده غول نارنجی جاده مخصوص توانسته تا پایان آذر ماه سال‌جاری ۲۵۲ دستگاه تیبا صادر کند. این میزان صادرات تیبا در قیاس با سال گذشته در همین بازه زمانی افت بیش از ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد. با این حال صادرات این تعداد تیبا سودی بیش از ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان عاید این خودروساز کرده است. بر اساس صورت‌های مالی منتشر شده این خودروساز در سایت کدال سازمان بورس هر دستگاه تیبا در مقاصد صادراتی با قیمتی بیش از ۱۳۲ میلیون تومان به فروش رفته است.

این خودروساز تا پایان آذر ۹۹ به میزان ۴۸۱ دستگاه خودرو به‌صورت SKD صادر کرده است. این در شرایطی است که در همین بازه زمانی در سال گذشته ۳ هزار و ۴۰ دستگاه SKD را به مقاصد صادراتی خود ارسال کرده‌اند. از محل SKD‌های صادر شده نزدیک به ۲۲ میلیارد تومان به حساب سایپا واریز شده است.

با این حال این خودروساز توانسته در صادرات پراید رشد را تجربه کند. به‌طوری که تا پایان آذر امسال ۴۰ دستگاه پراید را صادر کرده که در مقایسه با سال گذشته رشد ۳۹۰۰ درصدی داشته است. سایپا تا پایان آذر ماه از محل صادر کردن ۴۰ دستگاه پراید بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان درآمد کسب کرده است. غول نارنجی جاده مخصوص هر دستگاه پراید را با قیمتی حدود ۹۸ میلیون تومان صادر کرده است.

 

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها