کد خبر : 56193

یک کارشناس صنعت خودرو می گوید ثبت‌نام خودرو از طریق قرعه‌کشی به هیچ عنوان حتی برای مدت کوتاه فضای بازار را مدیریت نمی‌کند.

به گزارش خودروتک به نقل از باشگاه خبرنگاران، مهدیه ضیائیان اقتصاددان و کارشناس صنعت خودرو گفت:حواشی بازار خودرو با تکذیب احتکار خودرو توسط مدیران خودروساز یا ارائه راه‌حل‌هایی برای سامان گرفتن بازار به پایان نمی‌رسد چرا که این روز‌ها صنعت خودرو با چالش‌های گوناگونی مواجه است.

او ادامه داد:در حال حاضر روشی تحت عنوان قرعه‌کشی برای خرید خودرو اجرا می شود و باید بدانیم که ثبت‌نام خودرو از طریق قرعه‌کشی به هیچ عنوان حتی برای مدت کوتاه فضای بازار را مدیریت نمی کند، چرا که در این شرایط تنها نارضایتی مشتریان از فساد ساختاری در ثبت‌نام به به نارضایتی مردم از بدشانسی خودشان تبدیل شده است؛ بنابراین اگر افراد در قرعه‌کشی برنده نشوند گمان می‌کنند که شانس برنده شدن را نداشتند.

ضیائیان با بیان اینکه قرعه‌کشی برای ثبت‌نام خودرو عجیب‌ترین سیاست برای مدیریت بحران در بازار بوده است،گفت: متاسفانه مسئولان  نمی‌پذیرند که اصل اشکال قیمت‌گذاری دستوری بوده و همین مسئله زمینه را برای فساد فراهم کرده است و نمی‌توان با ارائه راه‌حل‌های عجیب و غریب این فساد را ریشه‌کن کرد.

او ادامه داد:در شرایطی که به ریشه های فساد توجهی نشود به اجبار روش‌های ابتکاری و خنده‌دار اجرا می شود. قرعه‌کشی حتی برای مدتی کوتاه تسکین دهنده بازار نخواهد بود و فسادی که این روش ایجاد می‌کند تبعات زیادی برای بازار به همراه خواهد داشت. این روز‌ها بزرگ‌ترین مشکلی که چه در حوزه ملک و چه خودرو به وجود آمده این است که شفافیت را از بازار گرفته‌اند.

او ادامه داد:ضروری است سازمان حمایت به میان بیاید و نهادی را راه‌اندازی کند تا تمام خرید و فروش ها توسط آن انجام شود زیرا قیمت‌هایی که اعلام می‌شود و آن‌ها را قانونی می‌دانند تفاوت فاحشی با واقعیت بازار دارد و برای اینکه این مشکل حل شود خرید و فروش را ممنوع اعلام کنند و تمام معاملات در سازمان حمایت انجام شود، اگر این کارانجام شود  بازار‌ از دست دلالان  خارج می شود.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها