کد خبر : 55807

بر این اساس طی تقریبا یک ماه و نیم گذشته، بازار خودرو روندی عکس دوران قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را طی کرد، تا آنجاکه تقاضا برای فروش بسیار بالا رفت، اما تقاضا فروکش کرد.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، با وجود آنکه قیمت خودرو در بازار افت قابل توجهی را طی این مدت به خود دید و در سمت عرضه، میل به فروش بالا رفت، سمت تقاضا آن را اجابت نکرد. در حال حاضر نیز با وجود تداوم روند نزولی قیمت خودرو در بازار، کماکان بسیاری از شهروندان میلی به خرید از خود نشان نمی‌دهند آن هم در حالی که گفته می‌شود فروشندگان گاهی حاضرند خودروهای خود را از نرخ‌های پیشنهادی اولیه شان نیز کمتر عرضه کنند.

اینکه چرا چنین بی میلی شدیدی نسبت به خرید خودرو در بازار شکل گرفته، باز هم به انتظارات تورمی شهروندان مربوط می‌شود. مشتریان انتظار دارند قیمت خودرو در بازار کاهشی‌تر شود، بنابراین در مقطع فعلی، خرید را ریسک دانسته و گمان به زیان می‌برند. در واقع تورم انتظاری شهروندان ایرانی برای ماه‌های پیش رو کاهشی تر شده و آنها منتظرند که قیمت خودرو تا آنجا که جا دارد پایین بیاید و آنگاه اقدام به خرید کنند. دلیل این ماجرا نیز کاملا روشن است؛ امید به احیای توافق هسته‌ای و برجام با آغاز ریاست‌جمهوری جو بایدن در آمریکا.

هم مقامات ایرانی و هم دولتمردان آینده آمریکا سیگنال‌هایی مثبت برای احیای برجام ارسال کرده‌اند و این موضوع سبب شده امید شهروندان به آینده اقتصادی کشور بهبود پیدا کند. تصور عمومی این است که با احیای برجام، قیمت‌ها بیش از شرایط کنونی شکسته خواهد شد. در چنین شرایطی طبعا بازار خودرو نیز متاثر از نزولی شدن تورم انتظاری و نرخ ارز، سر به زیرتر از حال شده و منحنی قیمت در آن کاهشی‌تر می‌شود. هرچند بازگشت طرفین به توافق هسته ای، احتمالا پروسه‌ای زمانبر بوده و به یکی دو ماه آینده ختم نمی‌شود، اما اگر تنش خاصی میان ایران و آمریکا ایجاد نشده و امیدها به احیای برجام کماکان زنده بماند، می‌توان پیش‌بینی کرد که شاخص تورم خودرو در دی ماه نیز روندی نزولی داشته باشد.

احیای برجام با لغو تحریم‌ها علیه ایران ارتباط مستقیم دارد، چه آنکه به احتمال فراوان، فروش نفت کشور در بازارهای جهانی از سر گرفته می‌شود و راه نقل و انتقال پول نیز باز خواهد شد. هرچه هست، فعلا تصور کلی این است که احیای توافق هسته‌ای و برجام سبب بهبود اوضاع اقتصادی کشور خواهد شد و این موضوع روی کاهش تورم انتظاری شهروندان و نزولی‌تر شدن منحنی قیمت در بازارها از جمله خودرو تاثیر قابل توجهی خواهد گذاشت.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها