کد خبر : 54808

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس می‌گوید عرضه خودرو در بورس از رانت، فساد و دلالی در بازار خودرو جلوگیری می‌کند. حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن درباره طرح تحول صنعت و بازار خودرو گفت: کلیات طرح ساماندهی تولید و عرضه خودرو که یک مطالبه عمومی و مردمی است بعد از چهار ماه کار کارشناسی در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصویب شد.

به گزارش خودروتک، وی در ادامه افزود: با توجه به کارهای کارشناسی که انجام شده است به این نتیجه رسیده‌ایم که طرح مذکور، ساماندهی بازار خودرو را به دنبال دارد. افزایش کیفیت تولید، ساماندهی عرضه و تقاضا، تعادل قیمت و... ازجمله مزایای طرح خودرویی مجلس است.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه مدل‌های فعلی عرضه خودرو زمینه‌ساز رانت و فساد است، گفت: مدل‌های فعلی عرضه خودرو در بازار همچون قرعه‌کشی و ثبت نام بازخورد مثبت و خوبی نداشته‌اند و زمینه‌ساز مشکلاتی در بازار خودرو شده‌اند.

نماینده مردم فسا در مجلس درباره جزئیات طرح تحول بازار و صنعت خودرو گفت: هدف‌گذاری اصلی طرح تحول بازار و صنعت خودرو، عرضه خودروهای تولیدی کشور در بورس کالا است. به این صورت که خودروسازان محصولات تولیدی خود را با قیمت تمام شده و سود متعارف در بورس کالا عرضه می‌کنند.

وی ادامه داد: قیمت تعیین شده از سمت خودروسازان به‌عنوان قیمت کف در بورس است. در صورتی که خودرو با قیمت بیشتری در بورس معامله شود، عواید حاصل از آن برای توسعه حمل‌ونقل عمومی و مشوق‌های مالی به خودروسازان استفاده می‌شود.

فیروزی در پایان تصریح کرد: این موضوع از رانت، فساد و دلالی در بازار خودرو جلوگیری می‌کند. در مدل فعلی عرضه خودرو، دلالان با خرید کدملی و برنده شدن در قرعه‌کشی، سود زیادی را به‌دست می‌آورند.

منبع: مهر

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها