کد خبر : 53821

طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، خودروسازان بزرگ کشور در نخستین ماه پاییز و در مقایسه با آخرین ماه تابستان، کاهش ۱۰ درصدی را در تولید به ثبت رساندند. این موضوع نشان می‌دهد در مهر، شرایط برای افزایش و حتی ثبات تولید مناسب نبوده که ریشه اصلی آن را می‌توان مشکلات مربوط به تامین قطعات دانست.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد، گفته می‌شود یکی از عوامل اصلی در بروز مشکلات تامین قطعه، کندی ترخیص قطعات و مواد اولیه از گمرکات کشور بوده، مساله‌ای که دولت این روزها پی‌درپی از حل آن می‌گوید. اینکه چرا قطعات و مواد اولیه خودروسازان و قطعه‌سازان در گمرکات کشور دپو و مجوز ترخیص نمی‌گرفتند، بیشتر با مسائل ارزی و سختگیری‌های بانک مرکزی در این ماجرا، در ارتباط بود.

فعالان صنعت خودرو بارها نسبت به تبعات منفی دپوی قطعات و مواد اولیه در گمرکات هشدار داده بودند، هشداری که خود را در آمار تولید مهر نشان داد. حالا اما با توجه به برنامه‌های دولت برای ترخیص هرچه سریع‌تر قطعات و مواد اولیه موردنیاز صنایع خودرو و قطعه از گمرکات کشور، به‌نظر می‌رسد روند تولید چه در صنعت قطعه و چه در خودروسازی رشد خواهد یافت.

برای آنکه تولید خودرو بالا برود، نیاز به بهبود روند تامین قطعات داخلی و خارجی است، بنابراین با تسریع روند ترخیص، از یکسو مواد اولیه بیشتری در اختیار قطعه‌سازان قرار می‌گیرد و تولید قطعات داخلی افزایش می‌یابد و از سوی دیگر، خودروسازان نیز به قطعات خارجی دسترسی پیدا خواهند کرد.

واردات صادرات گمرک

نتیجه چنین اتفاقی، بهبود تیراژ خودرو خواهد بود، به نحوی که احتمالا رقم تولید در آبان یا آذر، نسبت به مهر افزایش خواهد یافت. نکته دیگر در جریان تسریع ترخیص مواد اولیه و قطعات از گمرکات کشور، بهبود عرضه و تحویل خودروهای ثبت‌نامی است. در حال حاضر نزدیک به ۱۰۰ هزار دستگاه محصول ناقص در پارکینگ خودروسازان دپو شده که برای تجاری‌سازی نیاز به قطعه دارند.

خودروهای ناقص، محصولاتی هستند که با یک یا چند قطعه کسری مواجه و چون امکان عرضه‌شان به بازار نیست، باید در پارکینگ خودروسازان بمانند تا قطعات موردنیازشان تامین و پس از تکمیل کاری، عرضه شوند. از همین رو با تسریع ترخیص قطعات از گمرکات، روند تکمیل کاری خودروهای ناقص نیز سرعت بیشتری به خود خواهد گرفت که می‌تواند در نهایت به بهبود عرضه و شاید ثبات قیمت کمک کند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها