کد خبر : 53718

به گفته برخی از فعالان بازار، خرید و فروش حواله خودرو به‌دلیل کاهش قیمت بازار و افزایش قیمت در مبدا تا حدودی قفل شده و این اتفاق دلالان را سرگردان کرده است.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد ، دادوستد حواله خودروهای ثبت‌نامی به‌دلیل فاصله قیمتی زیاد خودرو از مبدا تا بازار یکی از مسیرهای پر سود برای سوداگران بود.

آنها در طرح‌های فروش خودروسازان شرکت کرده و با استفاده از روش‌های مختلف اقدام به پیش‌ خرید چند خودرو می‌کردند، بعد از آن حواله خودروها را در ازای دریافت سود به متقاضیانی که دستشان از ثبت‌نام در طرح ‌فروش کوتاه مانده بود، می‌فروختند.

اما در حال حاضر این کسب‌و‌کار دیگر رونق سابق را ندارد و دلالان و واسطه‌ها نمی‌توانند به کسب سود از محل فروش حواله‌های در اختیار خود فکر کنند.

اما چرا چراغ کسب‌و‌کار فروش حواله کم‌فروغ شده است؟

دلیل اول محدودیت‌هایی است که از سوی قوه‌قضائیه و همچنین نهادهای نظارتی در ارتباط با انتشار آگهی فروش حواله خودرو در سایت‌های منتشرکننده آگهی اعمال شده است. این محدودیت‌ها سبب شده تا انتشار آگهی‌های حواله به‌صورت زیر زمینی انجام شود. چنانچه به سایت‌های منتشرکننده آگهی سر بزنید، مشاهده می‌کنید که امکان دسترسی به شماره تلفن آگهی‌دهنده حواله وجود ندارد. متقاضیان خرید حواله این روزها باید به جای سایت‌های شناسنامه‌دار منتشرکننده آگهی فروش خودرو به کانال‌های موجود در شبکه‌های اجتماعی که هیچ نظارتی بر آنها وجود ندارد، مراجعه کنند.

آنچه سبب شده تا نهادهای نظارتی محدودیت‌هایی را در ارتباط با خرید و فروش حواله اعمال کنند به‌دلیل التهاباتی است که در بازر خودرو وجود دارد. این نهادها تلاش کرده‌اند از این مسیر دلالان و واسطه‌ها را تحت فشار قرار داده و به نوعی با ایجاد موانعی از این دست حضور آنها را در طرح‌های پیش‌فروش شرکت‌های خودروساز بیش از پیش محدود کنند.

همین اتفاق در طرح‌های فروش فوق‌‌العاده خودروسازان نیز اعمال شده است و علاوه بر اینکه منتخبان قرعه‌کشی امکان صلح قرارداد خود با فرد دیگری ندارند سند خودروهای عرضه شده در فروش‌های فوق‌‌العاده نیز تا یک سال در رهن خودروسازان باقی می‌ماند.

البته اعمال محدودیت‌های ایجاد شده توسط نهادهای نظارتی و همچنین شرکت‌های خودروساز تنها دلیل برای بی‌رونق شدن داد و ستد حواله خودرو نیست.

دلیل دیگر در بی‌رونقی داد و ستد حواله را باید در بی‌رغبتی مصرف‌کنندگان به در اختیار گرفتن خودرو از مسیر خرید حواله جست و جو کرد.

پیش تر که بازار خودرو روزهای آرامی را سپری می‌کرد بخشی از مصرف‌کنندگان که امکان پرداخت تمام وجه برای در اختیار گرفتن خودرو را در لحظه نداشتند با مراجعه به بازار و خرید حواله علاوه ‌بر اینکه بخشی از پول خودرو را پرداخت می‌کردند این اطمینان را پیدا می‌کردند که چند ماه بعد می‌توانند خودروی خود را از خودروساز با قیمت مشخص تحویل بگیرند؛ بنابراین این امکان را داشتند که برای تامین الباقی قیمت خودرو برنامه‌ریزی کنند. اما این روزها که قیمت خودرو در مبدا به‌صورت فصلی تعیین می‌شود این بخش از مصرف‌کنندگان با توجه به اینکه مشخص نیست در زمان تحویل خودرو باید چه مبلغی را به‌عنوان الباقی قیمت خودرو به حساب خودروسازان واریز کنند چندان رغبتی به خرید حواله ندارند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها