کد خبر : 53678

‌عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس از تصویب کلیات طرح ساماندهی عرضه خودرو در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خودروتک به نقل از مهر ، روح الله ایزدخواه با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: بررسی طرح ساماندهی عرضه خودرو در دستور کار کمیسیون صنایع و معادن قرار گرفت و کلیات این طرح به تصویب اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی رسید.

وی بیان کرد: جزئیات طرح ساماندهی عرضه خودرو در جلسات بعدی کمیسیون صنایع و معادن مجلس مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: رویکرد اصلی در طرح ساماندهی تولید و عرضه خودرو بر عرضه تنظیم شده خودرو در بورس کالا مبتنی است  و بر اساس این طرح، شورای رقابت موظف می‌شود هر ۶ ماه یکبار خودروهای مشمول این طرح را با توجه به شاخص‌هایی مانند تورم قیمت، شدت فاصله بین قیمت خودرو در کارخانه و بازار و تیراژ خودرو تعیین کند.

ایزدخواه ادامه داد: شورای رقابت باید خودروهایی که تأثیر قابل توجهی بر بازار می‌گذارند را تعیین و این خودروها را برای عرضه در بورس کالا معرفی کند و سایر خودروهایی که این شاخص‌ها را ندارند، مشمول قیمت‌گذاری نیستند و به صورت آزاد توسط خودروساز می‌توان این خودروها را فروخت.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: خودروهایی که در بورس کالا می‌آید، قیمت پایه عرضه در بورس کالا توسط سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تعیین می‌شود و این قیمت پایه شامل قیمت تمام شده واقعی روز خودرو به علاوه سود مصوب خودروساز است.

بازار خودرو

مسئول کارگروه خودرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: اولویت تقاضا با متقاضیانی است که دارای کد ملی و کارت راهنمایی و رانندگی باشند اما هیچ خودرو و به عبارت بهتر، پلاک فعالی نداشته باشند و در صورت مازاد عرضه خودرو، به سایر افراد اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی هم قابل تخصیص خواهد بود.

وی تأکید کرد: مابه‌التفاوت قیمت معامله شده در بورس با قیمت پایه، به عنوان عوارض دولتی شناخته می‌شود و به خودروساز داده نمی‌شود و مکانیسم‌هایی برای تخصیص این مابه‌التفاوت در نظر گرفته شده است.

ایزدخواه تصریح کرد: ۲۰ درصد از مابه‌التفاوت قیمت معامله شده در بورس با قیمت پایه برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی، توسعه جایگاه‌های سوخت طبیعی و کاهش آلودگی هوا تخصیص می‌یابد و ۵۰ درصد از این مابه‌التفاوت هم به عنوان تسهیلات قرض‌الحسنه کوتاه مدت به خودروسازان داده می‌شود.

وی بیان کرد: ۲۰ درصد از این مابه‌التفاوت هم برای کمک به خرید خودرو توسط اقشار ضعیف جامعه و به ویژه زوج‌های جوان به صورت تسهیلات تخصیص می‌یابد و ۱۰ درصد هم به عنوان پاداش ارزش افزاینده به خودروساز داده می‌شود.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: فروش خودروهای خریداری شده از بورس کالا تا سه سال مشمول مالیات تنظیمی قابل توجهی است؛ به این معنا که تا سه سال بعد از خرید، اگر خریدار بخواهد خودرو را بفروشد، باید معادل ۸۰ درصد مابه‌التفاوت قیمت پایه و قیمت فروش رفته خودرو در بورس را به عنوان مالیات پرداخت کند.

ایزدخواه گفت: همچنین واردات خودرو با شرایطی در این طرح دیده شده است به این معنا که واردات خودروی صفر یا دست‌دوم خارجی باید از محل صادرات خودرو و قطعات خودرو، صادرات نفت خام یا ارز بدون منشأ انجام شود و شرایط فنی و کمی خودرو را نیز وزارت صمت تعیین می‌کند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها