کد خبر : 52131

سخنگوی گمرک ایران ترخیص هزار و ۴۸ دستگاه پورشه از گمرکات را تکذیب کرد و گفت: براساس مصوبه سال ۹۷ هیات وزیران، بخشی از خودروهای وارداتی دپو شده در گمرکات ترخیص شده که پورشه جزو آنها نیست.

به گزارش خودروتک به نقل از مهر : روح‌الله لطیفی درباره این شایعه که «به تازگی هزار و ۴۸ دستگاه خودروی پورشه از گمرکات کشور با مجوز خاص هیات وزیران ترخیص شده است»، ضمن تکذیب این خبر گفت: پس از محدودیت ترخیص و ممنوعیت ثبت سفارش خودرو درسال ۹۷ حدود ۱۲ هزار و ۲۶۱ دستگاه خودروی سواری وارداتی در گمرکات متوقف بودند که هفت هزار و ۱۵۳ دستگاه از آنها به استناد مصوبه ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ هیات وزیران و اصلاحیه‌های بعدی، تا ۱۶ تیرماه ۹۸ ترخیص شدند.
 
وی با بیان اینکه پس از این مرحله از ترخیص، نزدیک به پنج هزار و ۱۰۸ دستگاه خودروی سواری دیگر در گمرکات کشور دپو شده بود، گفت: در دو مرحله دیگر از بهمن ۹۸ تا ۲۶ شهریور ۹۹ نیز با مصوبه هیات دولت برای تعیین تکلیف خودروهای باقی‌مانده، چند مهلت تعیین شد که وضعیت آن تا پایان زمان مصوبه مشخص است.

طبق اظهارات سخنگوی گمرک، از تعداد هزار و ۴۸ دستگاه خودروی سواری پروانه‌دار و ترخیص نشده، نسبت به ترخیص هزار دستگاه خودرو اقدام و ۴۸ دستگاه از آنها نیز به دلیل وجود پرونده و لزوم رسیدگی بیشتر توسط مراجع رسیدگی‌کننده، موفق به خروج از گمرک نشده‌اند که همگی هیوندایی النترا هستند. همچنین تمام ۳۴۰ دستگاه خودروی سواری اظهار شده فاقد پروانه، با رعایت مقررات مربوطه ترخیص شده‌اند. اما از جمع ۲۲۷ دستگاه خودروی موجود در گمرک خرمشهر (منطقه آزاد اروند) نیز که با توجه به آمار قبلی، ۷۳ دستگاه سفارش آمریکا و ۱۵۴ دستگاه بالای ۲۵۰۰ سی‌سی بوده‌اند، نسبت به ترخیص ۱۴۴ دستگاه (که هیچ کدام پورشه نبودند) برای تردد در منطقه مزبور و با رعایت مقررات، اقدام شد.

درباره خودروهای موجود در گمرکات قبل از تاریخ ۲۳ شهریور ۱۳۹۳ که ۱۰۴ دستگاه بوده‌اند، صرفا سه دستگاه ترخیص و درخصوص مابقی، صاحبان کالا برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا، به گمرک مراجعه نکرده‌اند. همچنین از تعداد ۲ هزار و ۲۸۹ دستگاه خودرویی که دارای پرونده قضایی بودند، با توجه به صدور رای برای ترخیص ۶۶۸ دستگاه خودروی سواری تیوولی شرکت رامک خودرو، نسبت به ترخیص آنها و تحویل‌شان به معاونت پلیس پیشگیری فاتب (برای تعیین تکلیف مقام قضایی به دلیل داشتن شاکی خصوصی) اقدام شد. در نهایت اما درباره مابقی خودروهای فاقد ثبت سفارش یا ثبت سفارش ابطال شده به تعداد هزار و ۱۰۰ دستگاه نیز امکان اظهار به گمرکات اجرایی مقدور نبوده، بنابراین اظهاری صورت نگرفته است. به گفته سخنگوی گمرک، با توجه به موارد اعلام شده تا پایان آخرین روز از مصوبه و تمدید آن، ۲ هزار و ۳۲۵ دستگاه خودروی سواری از مجموع پنج هزار و ۱۰۸ دستگاه خودروی دپویی، ترخیص قطعی شدند و ۲ هزار و ۷۸۳ دستگاه دیگر امکان ترخیص پیدا نکردند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها