کد خبر : 47945

سازمان حفاظت محیط زیست با انتشار کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت به تشریح خودروهایی پرداخت که کمترین و بیشترین میزان مردودی در آزمون آلایندگی را دارا بوده‌اند.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد، کتابچه سالانه آلایندگی خودرو و موتور سیکلت برای اولین بار از سوی مرکز هوا تغییر اقلیم تدوین و در آن اطلاعات مربوط به آزمون‌های آلایندگی‌ای که در طول سال بر انواع وسایل نقلیه تولیدی و وارداتی کشور طی فرآیند نظارتی سازمان حفاظت محیط زیست انجام گرفته، درج شده است.

بر اساس اطلاعات آزمون‌های صورت‌گرفته مورد اشاره در این کتاب، محصولات تولیدی شرکت‌های کرمان موتور و زامیاد در سال 98 به ترتیب کمترین و بیشترین میزان مردودی در آزمون آلایندگی را دارا بودند.

همچنین بر اساس آمار ارائه شده در این کتابچه به استناد نمونه‌برداری‌های صورت گرفته، در میان خودروهای تولید داخل، وانت ریچ، تولیدی شرکت زامیاد و پژو 206 اس‌دی با موتور5 TU به ترتیب بیشترین و کمترین میزان انتشار آلاینده ناکس (NOx) را دارا هستند.

در آلاینده هیدروکربن نسوخته نیز وانت دو‌گانه‌سوز زامیاد بیشترین مقدار میانگین را داراست و کمترین این میزان آلایندگی مربوط به خودروهای وانت ریچ و پژو پارس دو‌گانه‌سوز است.

همچنین از لحاظ آلاینده منواکسید کربن نیز بیشترین میزان متوسط آلودگی مربوط به وانت ریچ است و خودروی سمند 7 EF کمترین میزان آلودگی در این زمینه را دارد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها