کد خبر : 47493

قیمت گذاری خودرو یکی از بحث برانگیزترین موضوعات در صنعت خودرو کشور است. خودروسازان قیمت های مصوب را منطبق با واقعیت های تولید نمی دانند و اقتصاددانان اساسا تعیین قیمت خودرو را متناسب با بازار عنوان می کنند. در این میان فرمول قیمت گذاری خودرو نیز بحث های فراوانی را ایجاد کرده است.

به گزارش خودروتک، مجموعه این موضوعات موجب شده تا مجلس تصمیم به ورود به موضوع قیمت گذاری خودرو بگیرد و با وضع قانون، اختلافات در زمینه قیمت گذاری خودرو را پایان دهد.

در این زمینه یک عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس می‌گوید مجلس درصدد است تا با تدوین طرحی فرمول قیمت گذاری خودرو را تعریف کرده و از التهابات بازار بکاهد.

سید نظام الدین موسوی عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به افزایش قیمت مجدد کارخانه‌ای خودرو، گفت: اگرچه صنعت خودروسازی ابعاد مختلفی دارد اما کیفیت خودروهای داخلی، قیمت و شیوه توزیع از منظر افکار عمومی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس از ورود جمعی از نمایندگان به موضوع مشکلات موجود در حوزه خودرو خبر داد و افزود: مقرر است با توجه به شرایط خودروسازان و مطالبات و خواسته‌ی مردم تصمیم روشن و مشخصی در این حوزه اخذ شود.

بی‌ثباتی قیمت خودرو یکی از اصلی ترین دغدغه های مردم

وی بی‌ثباتی قیمت خودرو را یکی از اصلی ترین دغدغه‌های مردم دانست و اظهار کرد: تفاوت قیمت چهارچرخ ها در کارخانه و بازار مفسده های متعددی ایجاد می کند که باید با بررسی راهکارهای مناسب درصدد رفع این مشکلات برآمد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اضافه کرد: به همراه خودروسازان، قطعه‌سازان، مرکز پژوهش‌ها و منتقدان در حال بررسی فرمول قیمت گذاری خودرو هستیم تا در قالب مصوبه ای بتوان بهای چهارچرخ ها را با توجه به منافع تمامی گروه ها تعیین کرد.

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خودروسازان از ورود شورای رقابت به پروسه قیمت گذاری خودرو انتقاد دارند و برخی تفاوت قیمت کارخانه و نمایندگی را حاصل تصمیمات این شورا می‌دانند، از سوی دیگر برخی معتقدند حذف این شورا از فرآیند تعیین بهای چهارچرخ‌ها، نیز مشکلاتی ایجاد می‌کند.

مولفه‌های اثرگذار بر قیمت خودرو باید مشخص شود

موسوی با بیان اینکه باید با کار کارشناسی مولفه‌های اثرگذار بر قیمت خودرو مانند هزینه‌های سربار، نرخ ارز و... و میزان تاثیرگذاری آنها را مشخص کرد، تصریح کرد: مجلس درصدد است تا با تدوین طرحی فرمول قیمت گذاری خودرو را تعریف کرده و از التهابات بازار بکاهد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها