کد خبر : 46809

اگر فردی در پلاک خودروی خود تغییری ایجاد کند به حبس ۶ تا یک سال محکوم می‌شود.

به گزارش خودروتک به نقل از باشگاه خبرنگاران، یکی از انواع پلاک‌های غیر مجاز، آن دسته  پلاک‌هایی هست که اشخاص در ارقام و مشخصات اولیه آن تغییر ایجاد کنند.

همچنین اگر پلاک وسیله نقلیه به وسیله نقلیه دیگر وصل شود و یا برای آن از پلاک تقلبی استفاده شود غیر مجاز محسوب می شود که برابر قانون دستکاری کردن یا تغییر در ارقام، پوشاندن و ... پلاک خودرو جرم است.

جرم تلقی کردن این موضوع از سوی قانون گذار اهمیت پلاک وسیله نقلیه را نشان میدهد. همچنین پلاک وسایل نقلیه ضمن هویت بخشی به آن به نوعی شناسنامه آن نیز محسوب می‌شود.

گفتنی است؛ هرگونه ارائه خدمات، درج سوابق، دسترسی و تحت تعقیب قرار دادن وسایل نقلیه و مالکان آن‌ها به سهولت و به سرعت انجام پذیر است.

افرادی که اقدام به تغییر ارقام پلاک وسیله نقلیه می‌کنند نه تنها مرتکب عمل مجرمانه می‌شوند، بلکه در صورت ارتکاب تخلفات رانندگی، ممکن است آن جریمه برای خودرو فرد دیگر ثبت شود. بنابر این تغییر در ارقام خودرو نه تنها دارای تبعات قضایی است بلکه تبعات اجتماعی را هم به دنبال دارد.

بر اثر این اقدام فرد دیگری باید تاوان تخلف فردی را پس دهد که بی خبربوده و این تغییر در ارقام پلاک از سوی مجرمان و متخلفان، شامل تغییر در اعداد و حروف و یا پوشاندن پلاک هست.

این در حالی است که پلیس با رصد یا مشاهده این نوع جرم، ضمن توقیف وسیله نقلیه راننده را برای سیر مراحل قانونی و صدور قرار مجرمیت به مراجع قضایی معرفی می‌کند.

رانندگان وسایل نقلیه‌ایی که پلاک خودروی آن‌ها دست‌کاری شده و توسط دوربین‌های نظارتی تشخیص داده شوند، ضمن شناسایی و معرفی به مراجع قضایی به سزای عمل خود می‌رسند و به حبس از ۶ ماه تا ۱ سال محکوم می‌شوند.

بر اساس ماده ۷۲۰ قانون مجازات اسلامی هر فردی که پلاک وسیله نقلیه خود را تغییر و یا مخدوش کند، مجرم به حساب می‌آید و مجازات حبس آن از ۶ ماه تا یک سال است.

توصیه میشود آن دسته از افرادی که از قانون اطلاعی ندارند، بدانند که تغییر اعداد و پوشاندن پلاک جرم است و تبعات گفته شده را دنبال دارد.

بهتر است رانندگان وسایل نقلیه قبل از رانندگی با هر وسیله نقلیه‌ای به عنوان مالک یا غیر مالک، حتما پلاک‌های وسیله نقلیه را از حیث خوانا و تمیز بودن کنترل کنند تا تغییری در اعداد و یا حروف آن انجام نشده باشد، چرا که در زمان استفاده اگر پلاک آن دستکاری شده باشد، مسئول آن راننده است.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها