کد خبر : 43835

رئیس سابق هیئت تحقیق و تفحص صنعت خودرو :

علی علیلو گفت: فاصله قیمت کارخانه و قیمت بازار خودرو ساختگی است و خودروساز هنوز به قدری از اصلاح سایت فروش عاجز است که مردم عادی نمی‌توانند به سایت ورود کنند و بعد از یک ربع هم اعلام می‌کنند که همه ماشین‌ها فروخته شد درصورتی که همین موجب عطش شدید در بازار خودرو می‌شود.

به گزارش خودروتک به نقل از تسنیم ، علی علیلو، نماینده ادوار مجلس و رئیس سابق هیئت تحقیق و تفحص صنعت خودرو در مصاحبه با رادیو با گلایه از کم کاری شورای رقابت گفت: ما در زمان شریعتمداری، وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت که دست شورا را از نظارت و ماموریت کوتاه کرد بارها در مصاحبه ها و مناظره ها انتقاد کردیم اما متاسفانه پاسخی ندادند و غیرمسئولانه از آن عبور کردند.

وی متذکر شد: البته شریعتمداری هم این تصمیم را به تنهایی نگرفت و قطعاً پشت او به رئیس‌جمهور و معاون اول گرم بوده که این تصمیم را گرفت زیرا کنار گذاشتن شورای رقابت از مأموریت اصلی و واگذاری مسئولیت کامل به سازمان حمایت که زیر مجموعه وزارت صمت هست کار آسانی نیست. وقتی وزارت صمت هم مجری است و هم سیاستگذار و ناظر چه کسی باید عارضه ها را شناسایی کند و جلوی انحصارها بایستد؟

رئیس سابق هیئت تحقیق و تفحص در صنعت خودرو یادآور شد: دست شورای رقابت دقیقاً زمانی از نظارت و ماموریت کوتاه شد که بازار انحصاری و شورای رقابت هم برای شکستن انحصارها ورود کرده بود اما دقیقاً قربانی همان انحصارها شد.

علیلو با بیان اینکه قیمت‌گذاری ماموریت اصلی شورای رقابت نیست، تأکید کرد: وظیفه اصلی این شورا شکستن و کنترل انحصارها در حوزه‌های تولید و صنایع است اما همین انحصارها و بازارسازی ها بازار خودرو را ملتهب و از استاندارد خارج کرد.

نماینده ادوار مجلس با بیان اینکه شورای رقابت در شرایط سوداگری و قیمت‌سازی طبق قانون می‌تواند ورود کند، گفت: اخیراً شورا این اقدام صحیح را انجام داد گرچه ما با فرمول قیمت‌گذاری شورا موافق نبودیم.

وی با تأکید بر اینکه فرمول قیمت‌گذاری باید بر مبنای قیمت تمام شده واقعی باشد، متذکر شد: فرمول فعلی در شرایطی که خودروساز صفر تا صد خودرو را خود بسازد فرمول درستی است اما در شرایطی که قطعات خودرو را به قیمت روز دریافت و مونتاژ می‌کنیم تورم بخشی از حیز انتفاع ساقط می‌شود.

علیلو یادآور شد: طبق تحقیق و تفحص مجلس نهم وجود ۶۲ هزار ماشین و در زمان مجلس کنونی هم ۷۰ هزار ماشین خوابیده در کف پارکینگ‌های ایران‌خودرو عمدتاً به یک شرکت بزرگ برمی‌گشت که می‌خواست با اینها بازی کند.

وی با تأکید بر اینکه شورای رقابت باید خیلی جدی‌تر از قبل ورود کند، متذکر شد: قانون این توان را به شورا داده اما دست‌های مافیایی و انحصارطلب، شورا را محدود می کنند.

رئیس سابق هیئت تحقیق و تفحص صنعت خودرو تصریح کرد: فاصله قیمت کارخانه و قیمت بازار خودرو ساختگی است و خودروساز هنوز به قدری از اصلاح سایت فروش عاجز است که مردم عادی نمی‌توانند به سایت ورود کنند و بعد از یک ربع هم اعلام می‌کنند که همه ماشین‌ها فروخته شد درصورتی که همین موجب عطش شدید در بازار خودرو می‌شود. اینها بازی‌هایی است که با خودرو می‌شود و ضروری است که یک دستگاه نظارتی ورود کند و دست‌های پشت پرده را رو کند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها