کد خبر : 43677

رییس شورای رقابت با بیان اینکه ستاد تنظیم بازار نمی‌تواند برای این شورا مسئولیت تعیین کند، گفت: اعلام قیمت خودرو ارتباطی به شورای رقابت ندارد.

به گزارش خودروتک، رضا شیوا در گفت‌وگو با میزان در واکنش به صحبت معاون صنایع وزارت صمت مبنی بر اینکه ستاد تنظیم بازار مسئولیت تعیین دستورالعمل و اعلام قیمت‌ها را به شورای رقابت واگذار کرده و این شورا باید قیمت خودرو‌ها را اعلام کند، اظهار کرد: بر اساس ابلاغیه سران قوا، شورای رقابت مسئول تدوین دستورالعمل قیمت‌ها و ارسال آن به ستاد تنظیم بازار است.

رییس شورای رقابت با بیان اینکه این شورا وظیفه محوله خود را انجام داده است، افزود: ستاد تنظیم بازار نمی‌تواند اعلام و تعیین قیمت‌ها را به شورا واگذار و برای آن مسئولیت تعیین کند و هر فردی که این صحبت را کرده نا‌آشنا به قانون بوده است.

وی با بیان اینکه ورود شورا به تعیین قیمت خلاف قانون است، گفت: شورا دستورالعمل تعیین قیمت را به ستاد تنظیم بازار ارسال کرده و این ستاد باید در ابتدا آن را تایید و سپس ابلاغ کند.

شیوا تاکید کرد: بر اساس ماده ۵۸ اصل اجرای سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی شورای رقابت مسئول تدوین دستورالعمل قیمت است و باید آن را به ستاد تنظیم بازار ابلاغ کند و مباحث دیگر ارتباطی به شورا ندارد.

در حالی که یک هفته از آخرین جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین قیمت گذشته است قرار بر اعلام قیمت ها در مدت ۲۴ ساعت پس جلسته تنظیم بازار بود اما هنوز خبری از قیمت های جدید نیست.

در جلسه هفته گذشته ستاد تنظیم بازار، افزایش قیمت محصولات گروه ایران خودرو ۱۰ درصد و گروه سایپا ۲۳ درصد اعلام شد.

دلیل تفاوت افزایش قیمت دو خودرو ساز نیز به این دلیل است که در بهمن ماه ۹۷ افزایش قیمت محصولات ایران خودرو بیش از سایپا بود بنابراین طبیعی است که افزایش قیمت‌ها متفاوت باشد.

همچنین به خودروسازان مجوز داده شد تا هر سه ماه اگر نیاز بود قیمت‌گذاری بررسی شود.

گفتنی است با توجه به تصمیمات اتخاذ شده به منظور ساماندهی بازار خودرو در کارگروه تنظیم بازار و به منظور ایجاد محدودیت برای خرید خودرو توسط اشخاصی که با هدف سفته بازی و دپوی خودرو‌ها با هدف فروش با قیمت‌های بالاتر انجام می‌شود؛ مقرر شد، هرگونه خودرو تحویلی خودرو سازان به خریداران منوط به الصاق پلاک بر روی خودرو بوده و از تحویل خودروی بدون پلاک و یا تحویل دستی پلاک به خریداران خودداری شود.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها