کد خبر : 38570

هرچند قیمت خودرو در بازار اختلاف زیادی با کارخانه گرفته و نرخ های نجومی برای فروش خودروها اعلام می شود اما کسادی بازار باعث کاهش جزئی قیمت خودرو در بازار شده است. در این وضعیت مردم منتظر اقدام مسئولان و برخورد با دلال بازی در بازار هستند.

به گزارش خودروتک به نقل از فارس، بازار خودرو در شرایطی با قیمت های نجومی و در عین حال، رکود خرید و فروش روبرو است که نبود تقاضا برای خرید باعث کاهش جزئی قیمت برخی خودروها شده است. بر این اساس قیمت پراید در بازار که طی روزهای گذشته تا 65 میلیون تومان نیز بالا رفته بود حالا به 61.5 میلیون تومان کاهش یافته است، هرچند همین قیمت نیز بسیار بالا است و اختلاف قابل توجهی با نرخ کارخانه دارد. اختلافی که به حدود 25 میلیون تومان می رسد.

بازار خودرو در حالی در آستانه شب عید دچار نابسامانی شده که این مسئله طی روزهای گذشته در جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت، مدیران خودروساز و فعالان بازار خودرو مورد بررسی قرار گرفت. در این شرایط رشد نرخ ارز نیز باعث بالا رفتن قیمت خودرو در بازار شده است به‌ طوری‌که قیمت سایپا 131 که هفته پیش تا 62 میلیون تومان نیز رسیده بود اوایل هفته جاری به 65 میلیون تومان رسید. در همین حال قیمت سایپا 111 نیز به 67.5 میلیون تومان و سایپا 151 هم به 71 میلیون تومان رسید. 

همچنین اوایل هفته جاری تیبا معمولی با قیمت 76 میلیون تومان و تیبا هاچ‌بک با قیمت 80 میلیون تومان در بازار عرضه می‌شد اما حالا تیبا معمولی با قیمت 76 میلیون تومان و تیبا هاچ بک با قیمت 77 میلیون تومان در بازار عرضه می شود.

لزوم تعیین سقف قیمت خودرو در بازار

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد با بیان اینکه در حال حاضر قیمت‌هایی که برای خودرو در بازار و سایت‌ها ارائه می‌شود، کاذب و غیرواقعی هستند به خبرنگار فارس می گوید: اگر برای فروش خودرو در بازار، سقف قیمتی مشخص شود و به عنوان مثال بگویند که بیشتر از 20 تا 30 درصد امکان افزایش قیمت خودرو نسبت به نرخ کارخانه وجود ندارد، بازار قابل کنترل خواهد بود و این حد از نابسامانی به وجود نمی‌آید.

وی با بیان اینکه بازار خودرو راکد است و خرید و فروش زیادی انجام نمی‌شود، ادامه می دهد: در حال حاضر قیمت‌ها سلیقه‌ای اعلام می‌شود و هر شخصی به دلخواه خود، قیمت تعیین می‌کند، در حالی که اگر سقف قیمتی مشخص بود، نهادهای نظارتی می‌توانستند بر بازار نظارت بهتری داشته باشند. 

مؤتمنی با بیان اینکه قیمت حاشیه بازار خودرو توسط خودروسازان تعیین می‌شود، معتقد است: کار تجاری را باید فعالان بازار انجام دهند و اگر فروش خودرو در دست اتاق اصناف و اتحادیه‌ها بود امروز شاهد فاصله قیمت بالا بین کارخانه و بازار خودرو نبودیم. 

درخواست خودروسازان برای فروش خودرو در حاشیه بازار

در این راستا به گفته یک مقام مسئول، در جلسه ای که برای رفع مشکل هرج و مرج بازار خودرو با حضور وزیر صنعت، مدیران خودروساز و فعالان بازار خودرو تشکیل شد، خودروسازان خواستار فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار بودند و می‌گفتند که بهتر است اختلاف قیمت کارخانه با بازار مدیریت شود و در صنعت خودرو مصرف شود، زیرا در حال حاضر این اختلاف قیمت نصیب دلالان می‌شود.

این مقام مسئول به فارس می گوید: عرضه محدود خودروسازان عاملی برای نابسامانی بازار خودرو است و مدیران خودروساز در شرایطی خواستار فروش خودرو با قیمت حاشیه بازار هستند که نهادی برای تعیین قیمت حاشیه بازار وجود ندارد و تضمینی برای جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت در بازار نیز وجود ندارد.

در این وضعیت شاهد روندی کاهشی تولید خودرو در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم به طوری که تولید انواع سواری طی 10 ماهه امسال به 612 هزار دستگاه رسیده که در مقایسه با 10 ماهه سال قبل 18.8 درصد کاهش داشته است.

در هر حال با وجود کاهش اندک قیمت خودرو در بازار، همچنان شاهد اعلام نرخ های نجومی در این بازار هستیم که رفع این ایراد نیازمند توجه بیشتر وزارت صنعت به بازار و افزایش تیراژ تولید خودرو است.

جدول قیمت خودرو در 5 اسفند

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها