کد خبر : 37816

رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی گفت:‌ در جلسه‌ مشترک مسئولان وزارت صمت(صنعت، معدن و تجارت) و فرمانده نیروی انتظامی، مقرر شد تا کارگروهی متشکل از نیروی انتظامی، مسئولان صنعت خودرو و و وزارت صمت با هدف بررسی و حل ایمنی ضعیف برخی خودروها در برابر سرقت تشکیل شود که تاکنون این کارگروه تشکیل نشده است.

 به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا ، سردار محسن حسن خانی  در پاسخ به این سئوال که آیا پلیس اقداماتی برای افزایش ایمنی خودروها در برابر سرقت انجام داده است تا از این طریق آمارهای مرتبط به سرقت خودرو کاهش یابد، افزود: اخیرا با مسئولان وزارت صمت(صنعت، معدن و تجارت)  در حضور فرمانده نیروی انتظامی جلساتی داشته ایم و آن ها قول دادند تا کارگروهی متشکل از نیروی انتظامی، مسئولان صنعت خودرو و وزارت صنعت تشکیل شود تا وضعیت ایمنی خودروها در برابر سرقت را بررسی کرده و مشکلات پیش رو را حل و فصل کنیم.

وی با بیان اینکه تا کنون این کارگروه برگزار نشده است، گفت: مشکل فعلی و عمده پلیس در حوزه سرقت خودرو، مربوط به خودروهای مربوط به سال 88 به پایین به ویژه پراید است که به دلیل ضعف ایمنی بیشتر از خودروهای دیگر مورد سرقت قرار می‌گیرد.

سردارحسن خانی اضافه کرد: حتی از سازمان استاندارد کشور چندین بار تقاضا کردیم  تا جلسه ای در این مورد با حضور پلیس برگزار شود اما تا کنون خبری نشده است و حتی پاسخ تقاضای پلیس را نداده اند.

رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی با انتقاد از نداشتن ایمنی برخی خودروها در برابر سرقت، گفت: برخی از خودروها توسط سارقان در 45 ثانیه یعنی کمتر از یک دقیقه سرقت می‌شوند. در حوزه کاری پلیس آگاهی، بسیاری از خودروهایی که تولید می شود، ایمنی لازم را  ندارند، برخی از خودروها ظرف 45 ثانیه سرقت می شوند و سارق در این مدت زمان بسیار کم کاپوت خودرو را بالا زده، کامپیوتر خودرو را سرقت می کند؛ این در حالی است که صاحب خودرو تمام اقدامات ایمنی اعم از بستن قفل فرمان، قفل پدال و دزدگیر را انجام داده است اما سارق به راحتی با یک تایلیور می تواند درب خودرو را باز کرده و پشت ترک ماشین بنشیند و برود.

حسن خانی ادامه داد: چرا باید ایمنی خودرو این گونه باشد که به راحتی کاپوت خودرو و صندوق عقب خودرو باز شود و سارق به راحتی کامپیوتر خودرو را سرقت کند، سارق که نمی تواند موتور خودرو را سرقت کند، کامپیوتر خودرو را سرقت می کند و این قسمت مهم خودرو در جایی گذاشته شده که دقیقا سارق می تواند به راحتی آن را سرقت کند، در این زمینه با وزیر صنعت، معدن و تجارت جلسه ای داشتیم و پیشنهادهای خود را ارائه کرده و تاکید داشتیم تا در تولید خودرو نظر پلیس را جویا شوند چرا که پلیس آمار و ارقام سرقت و وضعیت فعلی را می داند. وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه پیشنهاد پلیس را پذیرفتند اما نمی دانیم که آیا خودروسازان به حرف وزیر صنعت گوش دهند یا خیر.

رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی پیش از این در گردهمایی بزرگ کارآگاهان سراسر کشور اعلام کرد: 70 درصد سرقت ها به پراید اختصاص دارد که تقریبا 90 درصد این سرقت ها نیز از سال 86 به پایین است که اگر سهم 12 درصدی خودروساز به این آمار اضافه شود، 90 درصد سرقت ها به پراید تولیدی سال 86 به پایین برمی گردد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها