خبرفوری :

کد خبر : 3695

بیمه مرکزی به‌منظور حمایت از حقوق بیمه‌گذاران با توجه به نوسانات اخیر قیمت خودرو، بر پیشنهاد خود مبنی برافزایش سرمایه مورد بیمه آن‌ها در بیمه بدنه، تاکید کرد.

به گزارش خودروتک، به دلیل نوسانات قیمت خودرو، بیمه مرکزی پیشنهاد می‌کند بیمه‌گذاران دارای بیمه بدنه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند؛‌ ضمنا بیمه بدنه و اخذ الحاقیه اختیاری است.

این سازمان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، با توجه به نوسانات قیمت خودرو، پیشنهاد می‌شود بیمه‌گذارانی که دارای بیمه بدنه هستند با مراجعه به نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه، سرمایه مورد بیمه خود را افزایش دهند تا در هنگام بروز خسارت با مشکلاتی چون اعمال ماده 10 قانون بیمه مواجه نشوند.

در این ماده قانونی آمده است: «درصورتی‌که مالی به کمتر از قیمت واقعی بیمه‌شده باشد، بیمه‌گر به‌تناسب مبلغی که بیمه کرده - با قیمت واقعی مال - مسئول خسارت خواهد بود.»

در اطلاعیه بیمه مرکزی بر این نکته تاکید شده است که در بیمه‌نامه‌های خودرو صرفاً ابتیاع بیمه‌نامه خسارات واردشده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه اجباری بوده و بیمه‌نامه بدنه خودرو و در صورت لزوم، اخذ الحاقیه آن اختیاری است و تنها تکلیف شرکت‌های بیمه در موارد قیمت خودرو، اطلاع‌رسانی به بیمه‌گذاران برای خرید الحاقیه است.

بنابراین گزارش فلسفه وضع ماده 10 جلوگیری از تقلبات بیمه‌ای در راستای اصل رعایت حد اعلای حسن نیت در بیمه است و بیمه‌گذاری که نسبت به خرید بیمه بدنه بر اساس قیمت واقعی وسیله نقلیه خود اقدام نموده و مرتکب هیچ تقلب و رفتار خلاف قانون نشده و هیچ تکلیف قانونی ندارد که براثر هر بار افزایش قیمت نسبت به خرید الحاقیه اقدام کند و به لحاظ قانونی شرکت بیمه مکلف است تا سقف بیمه‌نامه، خسارت وارده را جبران کند.

گفتنی است برخی از نمایندگی‌های شرکت‌های بیمه‌ای دریافت الحاقیه را اجباری دانسته‌اند که این اجبار از سوی بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مردود اعلام‌شده است.

منبع: روابط عمومی بیمه مرکزی
ارسال نظر

بیشتر