کد خبر : 36353

افراد مختلفی که در حوزه خودرو فعال هستند همگی وضعیت قیمت خودرو را تا پایان سال به صورت افزایشی پیش‌بینی می‌کنند.

به گزارش خودروتک به نقل از گسترش‌نیوز: این روزها بسیاری از خریداران خودرو در حالتی سردرگم قرار دارند و نمی‌دانند که شرایط قیمت‌ها تا پایان سال چه می‌شود؟

برخی از افراد دست نگه داشته‌اند و منتظر کاهش قیمت‌ها هستند اما برخی دیگر خرید هر چه زودتر را انتخاب کرده‌اند تا گریبانگیر افزایش قیمت‌ها بیش از حالت فعلی نشوند.

چندی پیش رضا رحمانی، وزیر صمت اظهار کرد: از آنجایی که تولید خودروسازان افزایش یافته و عرضه به بازار بیشتر می‌شود، نرخ خودرو کاهش می‌یابد. در همین راستا گفت‌وگوهایی با دبیر انجمن خودروسازان، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و یک کارشناس خودرو صورت گرفت تا از وضعیت قیمت خودروها تا پایان سال و پیش‌بینی این افراد مطلع شویم.

newkhodrobazar.jpg

عبدالله رضیان به عنوان یکی از نمایندگان مجلس و عضو کمیسیون صنایع و معادن در این رابطه گفت: به نظر می‌رسد که قیمت‌ها افزایش پیدا کند اما مجلس و وزیر نظارت به خصوصی در این قضیه نداشتند. راه‌حل این است که در کنار افزایش آمار تولید، باید در بحث عرضه و تقاضا تعادل حفظ شود. زمانی که تقاضای زیادی باشد اما در مقابل عرضه خوبی نداشته باشیم شاهد چنین مشکلاتی نیز خواهیم بود.

rezian.jpg

مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو اوضاع قیمت وارداتی‌ها را تا پایان سال چنین بیان کرد: با توجه به بررسی‌هایی که در بازار صورت گرفته گاها قیمت خودروهای وارداتی حالت افزایشی داشته است. قیمت این خودروها مستقیما با نرخ دلار ارتباط دارد. اگر قیمت دلار بالاتر از این حد برود مجدد نرخ خودروهای وارداتی نیز افزایش می‌یابد. البته یک نکته را نیز باید در نظر گرفت با نزدیک شدن به شب عید قیمت‌ خودروها بالا می‌رود. امیدواریم که قیمت‌ها بیش از این بالا نرود اما تجربه ثابت کرده که این اتفاق خواهد افتاد.

dadfar.jpg

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان گفت: با توجه به اختلاف قیمت بازار و کارخانه هجوم دلالان برای خرید خودرو قطع نمی‌شود. با این شرایط قیمت خودرو ارزان نمی‌شود. تا زمانی که شرایط فروش به همین روال فعلی باشد قیمت خودروها تکان نمی‌خورد. صحبت وزیر صمت از این نظر که تولید بالا رفته و عرضه بیش از پیش شده درباره کاهش قیمت صحیح است اما به دلیل این که قیمت خودرو در حاشیه بازار با کارخانه اختلاف دارد در نتیجه چنین چیزی رخ نمی‌دهد. پول سرگردان در بازار زیاد است و مردم می‌خواهند آن را به خودرو یا سایر موارد تبدیل کنند.

NematBakhsh.jpg

امیرحسن کاکایی نیز به عنوان کارشناس خودرو درباره قیمت خودروهای داخلی به خصوص تیبا و پراید چنین مواردی را مطرح کرد: سال آینده تمام خودروها باید براساس استاندارد یورو ۵ تولید شود ضمن این که استانداردهای ۸۵ گانه را نیز پاس کنند. برای گرفتن استانداردهای جدید نیاز به یک سری از تجهیزات وجود دارد که باعث افزایش قیمت می‌شود.

kakayi1.jpg

وی ادامه داد: زمانی که تیبا می‌خواهد یورو ۵ شود و استانداردهای ۸۵ گانه را دریافت کند حدود ۱۰ میلیون تومان روی قیمت آن می‌رود. بنابراین با توجه به قیمت‌های امروز تیبا حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون تومان گران‌تر از پراید خواهد شد و سال آینده نرخ آن به ۷۰ میلیون تومان می‌رسد. قیمت پراید نیز در آینده در بازار بالا خواهد رفت. این مسئله نیز ۲ دلیل دارد که یکی از آن‌ها مربوط به قیمت ارز است. دیگری نیز به این دلیل است که چون جایگزین پراید یعنی تیبا ۲۰ میلیون تومان گران‌تر خواهد بود بنابراین مردم ترجیح می‌دهند پراید را خریداری کنند.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها