کد خبر : 36084

دبیر انجمن خودروسازان گفت: قیمت خودرو در شرایط فعلی کاهش پیدا نمی‌کند. راه حل این است که قیمت‌گذاری دستوری حذف و خودرو در حاشیه بازار فروخته شود.

به گزارش خودروتک به نقل از گسترش نیوز ، اخیرا وزیر صمت گفته است که  به هر خودروساز ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شود تا این اعتبار در اختیار قطعه‌سازان قرار گیرد. همچنین وی در اظهارنظر دیگری مطرح کرده بود که تولید خودروسازان افزایش یافته و عرضه به بازار بیشتر می‌شود در نتیجه نرخ خودرو کاهش می‌یابد.

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان درباره پرداخت تسهیلات به خودروسازان گفت: مصوبه پرداخت تسهیلات به خودروسازان مربوط به ۱ ماه گذشته شواری پول و اعتبار است اما هنوز مبلغی پرداخت نشده است. قرار بود که به هر یک از خودروسازان تسهیلات داده شود اما کار اساسی این است که قیمت‌ها درست شود. خودروسازان محصولات خود را با زیان می‌فروشند و با پرداخت تسهیلات نیز مشکلات آن‌ها به عقب می‌افتد. در حال حاضر قیمت‌ها به صورت تحمیلی و دستوری است و به خودروسازان گفته شده با همان قیمت‌های بهمن‌ماه محصولات خود را بفروشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در مورد پراید گفته می‌شود که این خودرو با قیمت ۳۷.۵ میلیون تومان فروخته شود. سال گذشته سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان در کمیته خودرو گفت که قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون تومان است. سودی نیز باید به کارخانه برسد که اگر آن را ۵ درصد حساب کنیم این قیمت به ۴۱ میلیون تومان می‌رسد. با حساب ارزش افزوده، شماره‌گذاری، بیمه شخص ثالث و سایر موارد خودروسازان باید این خودرو را با قیمت ۴۶ الی ۴۷ میلیون تومان بفروشند. به همین دلیل سایپا در سال گذشته ۷ الی ۸ هزار میلیارد تومان زیان کرد. ایران‌خودرو نیز به همین نسبت زیان کرده است.

نعمت‌بخش تاکید کرد: این روش قیمت‌گذاری صحیح نیست البته یک سری شروط برای جلوگیری از ورود دلالان به این زمینه گذاشته شد اما با این وجود شرایط به خوبی پیش نرفت. صف و هجوم مردم به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار و پول‌های سرگردانی است که در بازار وجود دارد. قیمت پراید در بازار با کارخانه ۱۵ میلیون تومان اختلاف دارد و بازار هم کشش دارد. اجازه داده نمی‌شود خودرو در حاشیه بازار فروخته شود و به همین دلیل خودروسازان روز به روز زیان می‌کنند.

دبیر انجمن خودروساز به روش مناسب فروش خودرو اشاره کرد و گفت: خودروسازان از بحران بی‌پولی رنج می‌برند و آن‌ها به قطعه‌سازان بدهکار هستند ضمن این که پول‌های گرفته شده از تسهیلات نیز به قطعه‌سازان داده می‌شود. اگر وام داده نشود کارها به صورت کامل می‌خوابد و قطعه‌سازان نیز تا حدی می‌توانند تحمل کنند. اما به طور کلی مشکل باید از اساس حل شود و آن هم فروش خودرو در حاشیه بازار است.

نعمت‌بخش در ادامه اظهار داشت: قیمت هر کالایی را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند و خودروسازان تلاش می‌کنند تیراژ خودرو را افزایش دهند. تنها راه برای این که تقاضا کم شود این است که در زمان فروش خودرو و هنگامی که نوبت رسید هر چقدر حاشیه بازار بود آن مبلغ را از خریدار بگیریم. در نتیجه تقاضا کم خواهد شد و قیمت بازار نیز پایین می‌آید و سایت‌ها فروش خودرو نیز به سرعت تکمیل ظرفیت نمی‌شود.

وی در پایان اظهار کرد: با وجود اختلاف قیمت بازار و کارخانه، هجوم دلالان برای خرید خودرو قطع و قیمت آن ارزان نمی‌شود. تا زمانی که شرایط فروش به همین صورت باشد قیمت خودروها تکان نمی‌خورد. حرف وزیر از این نظر که تولید بالا رفته و عرضه بیش از پیش شده و قیمت‌ها کاهش یافته صحیح است اما به دلیل اینکه قیمت با حاشیه بازار با کارخانه اختلاف دارد در نتیجه چنین چیزی رخ نمی‌دهد. پول سرگردان در بازار زیاد است و مردم می‌خواهند آن را به خودرو یا سایر موارد تبدیل کنند.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها