کد خبر : 35761

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: صحبت‌های مختلفی درباره دلیل آزاد نشدن خودروهای مانده در گمرک اظهار می‌شود اما هیچ کدام از آن‌ها صحت ندارد.

به گزارش خودروتک به نقل از گسترش‌نیوز،  مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو درباره آخرین آمار خودروهای مانده در گمرک اظهار کرد: در حال حاضر بالغ بر ۵۱۰۸ دستگاه خودروی وارداتی در گمرکات مانده که هنوز دستور ترخیص آن‌ها صادر نشده است.

نامه‌نگاری‌های مختلفی نیز در این زمینه برای آزادسازی این خودروها صورت گرفته اما هنوز نتیجه‌ای نداشته است. دولت برای این خودروها تصمیمی نمی‌گیرد و البته واقعیت نیز گفته نمی‌شود. دلیل‌هایی که گفته می‌شود غیر واقعی است به عنوان مثال می‌گویند که خودروها بالای ۲۵۰۰ سی‌سی و آمریکایی هستند در صورتی که چنین چیزی صحت ندارد. برخی دیگر می‌گویند که خودروها توقیف مرجع قضایی هستند یا ثبت سفارش آن‌ها اصالت ندارد اما باید گفت که هیچ یک از این موارد درست نیست.

وی ادامه داد: خودروهای مانده در گمرک از همه برندها هستند. البته باید گفت که در این میان تعداد خودروهای هیوندای بیشتر از سایر موردها است. با توجه به این که ۵۱۰۸ دستگاه خودرو در گمرک مانده به غیر از ۱۲۰۰ دستگاه مابقی امکان ترخیص را دارند. بنابراین با حساب کردن آمار و ارقام می‌توان متوجه شد که نزدیک به ۴۰۰۰ دستگاه خودروی وارداتی دیگر می‌تواند آزادسازی شود و به دست مشتریان آن‌ها برسد.

دادفر در رابطه با نامه‌نگاری‌ها اشاره کرد: نامه نیز به رئیس‌جمهور زده شد اما ایشان در مورد خودروهای مانده در گمرک هنوز پاسخی به ما ندادند. در این فضا باید وزیر صمت موضوع را به صحن هیات دولت ببرند و در آنجا مطرح کنند. این کار باید ۸ ماه پیش انجام می‌شد اما این اتفاق نیفتاد.

البته لازم به ذکر است که روز گذشته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت: هم اکنون پنج هزار و ۱۰۰ دستگاه خودرو رسوب شده‌است در بنادر کشور وجود دارد که بزودی با دستور رئیس جمهوری تعیین تکلیف می‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در پایان اوضاع قیمت وارداتی‌ها را تا پایان سال چنین بیان بیان کرد: با توجه به بررسی‌هایی که در بازار صورت گرفته گاها قیمت خودروهای وارداتی حالت افزایشی داشته است. قیمت این خودروها مستقیما با نرخ دلار ارتباط دارد. اگر قیمت دلار بالاتر از این حد برود مجدد نرخ خودروهای وارداتی نیز افزایش می‌یابد. البته یک نکته را نیز باید در نظر گرفت با نزدیک شدن به شب عید قیمت‌ خودروها بالا می‌رود. امیدواریم که قیمت‌ها بیش از این بالا نرود اما تجربه ثابت کرده که این اتفاق خواهد افتاد.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها