کد خبر : 33618

یک کارشناس خودرو گفت: این روزها بازار خودرو بین پارامترهاى مثبت و منفى تاثیرگذار گیج شده و براى ادامه حرکت بلاتکلیف است.

به گزارش خودروتک به نقل اقتصاد آنلاین، حسن کریمى سنجرى درباره وضعیت فعلى بازار خودرو توضیح داد: درحال‌حاضر چند پارامتر موثر در بازار خودرو وجود دارد که برخى از آنها منفى و برخى دیگر مثبت هستند؛ نگاهى بر روند عملکرد خودروسازان نشان مى دهد که در نیمه دوم سال تولید و عرضه نسبت به قبل بهتر شده طوریکه تا ماه آینده تعداد خودروهاى کف کارخانه به حد طبیعى خواهد رسید.

 کریمى اضافه کرد: همچنین قطعه سازان در این مدت باوجود نیاز شدید به نقدینگى توانستند با همت بالا قطعات مورد نیاز خودروسازان را تولید کنند و بعد از مدت‌ها با شرایط تحریمى کنار بیایند؛ اما کمبود منابع مالى و مشکلات داخلى هر دو صنعت را به شدت تحت فشار قرار داده است.

این کارشناس خودرو به افزایش نرخ بنزین اشاره کرد و گفت: به رغم همکارى خوب قطعه سازان و وضعیت مناسب تولید، سه هفته پیش نرخ بنزین به عنوان یک کالای استراتژیک که تاثیر بسیار زیادی بر بهای کالا‌ها و شبکه اقتصادی کشور دارد افزایش یافت؛ وقتی بنزین یک شبه سه برابر شود به شدت و با سرعت بر نرخ کالاها تاثیر مى گذارد و همانطور که شاهدیم پس از اعمال این طرح تورم فزاینده‌ای نرخ کالا‌ها را متاثر کرد.

 کریمى ادامه داد: همچنین علاوه بر کالاهاى مصرفى و خوراکى، شبکه تامین شرکت‌های خودروسازى و نرخ مواد اولیه نیز از نرخ بنزین متاثر مى شوند که این موضوع در کنار معضل نقدینگی، بر خلاف جهت بهبود روند تولید عمل می‌کند.

این کارشناس، کاهش درآمدهاى مردم را یکى دیگر از پارامترهاى تاثیرگذار بر بازار خودرو دانست و گفت: درحال‌حاضر خرید و فروش چندانی در بازار خودرو انجام نمی‌شود زیرا علاوه بر اینکه خودرو کالای گرانی شده هزینه هاى استفاده از آن مانند بنزین و تعمیر نیز افزایش یافته است.

کریمى افزود: از طرفی در کلان‌شهرها شبکه وسیع ریلی و اتوبوسرانی مناسب نیز وجود ندارد، یعنى شبکه حمل‌ونقل موجود در کشور قدرت سرویس‌دهی و توان پاسخگویی لازم به مردم را ندارد. بنابراین اگرچه قدرت خرید کاهش یافته اما همچنان مردم ترجیح مى دهند از خودروى شخصى استفاده کنند.

او با بیان اینکه فضاى فعلى بازار خودرو زمینه ورود دلالان را فراهم مى کند، خاطرنشان کرد: بنابر مجموعه شرایط گفته شده و در یک راستا نبودن پارامتر‌های موجود، بازار خودرو گیج شده است؛ در این شرایط فضا برای جولان دلالانی که نقدینگی دارند فراهم شده و آنها با عرضه و یا عدم عرضه خودروهای دپو شده خود بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

کریمى در پایان تاکید کرد: درحال‌حاضر به دلیل هم جهت نبودن پارامتر‌های موثر و سردرگمى بازار، بهتر است مردمی که به خودرو نیاز ندارند تامل کرده تا بازار به حالت طبیعی بازگردد.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها