کد خبر : 33215

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سال گذشته، ۸۰۰ هزار خودرو در کشور تولید و ۴۰۰ هزار دستگاه آن وارد تهران شد، گفت: با این شرایط انتظار داریم وضعیت هوا بهتر شود؟ با نگاه آمایش سرزمینی به موضوع، کلان‌شهرها به ویژه تهران به یک بازنگری دقیق نیاز دارند، ظرفیت اکولوژیک تهران ۲۰ سال پیش پُر شده است و دیگر توان پذیرش جمعیت بیشتر، صنایع مختلف و خودروهای زیادتر را ندارد.

 به گزارش خودروتک به نقل از ایرنا ، مسعود تجریشی افزود: آلودگی هوا در کشور ما مساله جدیدی نیست و حداقل در تهران حدود 45 سال است که درگیر آن هستیم، حتی روزنامه‌های سال‌های 1354 و 1355 بارها به این مشکل پرداخته‌اند یعنی آن روزها هم این مشکل وجود داشته و یک مساله قدیمی است.

وی اظهار داشت: از سال 1392 با جدیت به این مساله پرداخته شد و در سال 1396 نیز قانون هوای پاک به تصویب رسید که نشان از اهمیت موضوع دارد بنابراین در زمینه آلودگی هوا هم پیشینه تاریخی و هم قانون داریم شاید قانون هوای پاک ایده‌آل نباشد ولی قانون خوبی است، اما چرا همچنان درگیر آلودگی هوا هستیم در حالی که اگر مفاد قانونی آن اجرایی می‌شد کمک بزرگی به برون‌رفت از این معضل می‌کرد.

تجریشی ادامه داد: مثلا بر اساس قانون هوای پاک قرار بود امسال موتورسیکلت‌سازان در ازای هر موتورسیکلتی که تولید می‌کنند یک موتورسیکلت فرسوده را اسقاط کنند که متاسفانه با وارد آوردن فشار به دولت به رغم مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست، اجرای آن را یک سال به تعویق انداختند، یا اینکه قرار بود به ازای یک موتورسیکلت انژکتوری، یک برقی تولید شود که وزارت صمت به بهانه‌های مختلف زیر بار نرفت و کار اجرا نشد.

وی گفت: همچنین بر اساس قانون هوای پاک قرار بود خودروهای با مصرف سوخت بیش از 8 لیتر در هر 100 کلیومتر، تولید نشوند و یا به ازای آن یک خودروی اسقاطی از مدار خارج شود اما اجرا نشد، این در حالی است که شهری مانند تهران در شمال و شرق کوه‌هایی که مانع عبور آلاینده‌ها از سطح شهر می‌شوند، با تمام اینها باز هم اجرای قوانین مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

تجریشی ادامه داد: حدود 45 سال پیش مصوبه‌ای به تایید هیات وزیران رسید مبنی بر اینکه در تهران تا شعاع 120 کیلومتری و برخی کلان‌شهرها از  شعاع 30 تا 50 کیلومتری صنایع مستقر نشوند اما بدون استثنا در پایان دوره هر مجلس و دولت، شاهد بارگذاری‌های سنگینی در شعاع‌های تعیین شده هستیم.

معاون محیط زیست  انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به عنوان مثال با وجود چنین مصوبه‌ای برای شهر تهران اما شاهد تصویب استقرار باراندازی روبروی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) هستیم که قرار بود بالای 170 هزار نفر در آنجا متمرکز شوند و روزانه 74 هزار کامیون تردد کند که ما فقط می‌توانیم آن را تعدیل کنیم چون مصوبه و لازم‌الاجراست، یا اینکه الان 46 شهرک صنعتی در شعاع 120 متری شهر تهران مستقر شده‌اند که بدون مجوز هستند اما آب، برق و گاز دارند.

وی اظهار داشت: یا اینکه شهرداری تهران مجوز ساخت و ساز را در منطقه 22 تهران صادر کرد که قرار بود فقط برای جمعیتی حدود 300 هزار نفر ساخته شود اما همین الان بالای 400 هزار نفر در آن منطقه مستقر هستند و قرار است برای جمعیت 500 هزار نفری مجوز ساخت و ساز داده شود.

تجریشی گفت: سال گذشته 800 هزار خودرو تولید شد که 400 هزار دستگاه آن وارد تهران شد، با این شرایط انتظار داریم وضعیت هوا بهتر شود؟ البته فقط هوا نیست بلکه آب و خاک نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد، با نگاه آمایش سرزمینی به موضوع، می‌بینیم که کلان‌شهرها به ویژه تهران به یک بازنگری دقیق نیاز دارند، ظرفیت اکولوژیک تهران 20 سال پیش پُر شده است و دیگر توان پذیرش جمعیت بیشتر، صنایع مختلف و خودروهای زیادتر را ندارد.

وی تاکید کرد: باید سیاست‌گذاری‌ها در راستای کاهش افزایش بارگذاری‌ها باشد که در این میان هم دولت‌ها، نمایندگان مجلس، شهرداری‌ها و شورای شهر نقش دارند، این بارگذاری‌ها باید یک جایی متوقف شود زیرا در صورت ادامه آن دودش به چشم خودمان می‌رود.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبق تکالیف برنامه ششم توسعه، باید 60 درصد حمل و نقل شهری توسط ناوگان حمل و نقل عمومی صورت گیرد اما الان برعکس است یعنی 60 درصد مردم از خودروهای شخصی خود استفاده می‌کنند درست است که باید حمل و نقل عمومی توسعه یابد اما می‌دانیم که بسیاری از مردم تمایلی به استفاده از آن ندارند و باید فرهنگ‌سازی شود و حتی کاری کنیم که تردد خودروهای شخصی در محدوده شهرها بدون ملاحظه زیست محیطی هزینه‌بَر باشد و گران تمام شود.

وی افزود: تا پایان امسال 200 هزار تاکسی فرسوده در کشور خواهیم داشت که اگر فکری برای نوسازی آنها نکنیم نباید هم انتظار هوای پاک داشته باشیم، وضعیت اتوبوس‌ها هم بهتر نیست. همچنین باید در تولید خودرو به سمت استاندارد روز دنیا پیش برویم مثلا اگر استاندارد مصرف 5 لیتر سوخت در 100 کیلومتر پیمایش است و خودروهای ما در این میزان پیمایش 10 لیتر مصرف می‌کنند باید اسقاط شوند اما چون برای خودروساز گران تمام می‌شود از این رو زیر بار نمی‌رود.

تجریشی با اشاره به اینکه خودمان با استفاده از خودروی شخصی آلایندگی را تولید می‌کنیم، تاکید کرد: قطعا در این میان برخی دستگاه‌ها کم‌کاری می‌کنند و برخی نه تنها برای بهبود هوا کاری نمی‌کنند بلکه در تشدید آن هم مقصر هستند، در تهران اگر 3 تا 4 روز هوا ساکن شود آلودگی افزایش می‌یابد و رهایی از آلودگی هوا نیازمند عزم جدی تمام بخش‌های یک جامعه اعم از مسوولان و مردم است.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها