کد خبر : 20

خودروتک بررسی می‌کند؛

سرانجام تلاطم و تنش‌های بازار خودرو پای مجلسی‌ها را به این میدان باز کرد تا با تصویب طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو علل این جریان نامتعارف را بررسی کنند.

به گزارش خودروتک، تقاضای تحقیق و تفحص از بررسی علل ناکارآمدی شرکت‌های خودروساز داخلی در حوزه‌های کیفیت، قیمت، محیط‌زیست، طراحی و تکنولوژی، فروش و خدمات پس از فروش با ۱۵۳ رأی موافق، ۱۳ رأی مخالف و دو رأی ممتنع از مجموع ۱۹۴ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی چهارشنبه گذشته تصویب شد.

این تحقیق و تفحص ۱۰ محور دارد که شامل مواردی همچون علل زیان‌دهی شرکت‌های خودروساز، بررسی برنامه‌های آن‌ها برای طراحی و تولید محصولات باکیفیت، چگونگی انعقاد قرارداد با شرکت‌های رنو و پژو سیتروئن، بررسی چگونگی انتخاب و انتصاب اعضای هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت‌ها، بررسی نحوه عقد قراردادها و عوامل نارضایی مردم از فروش و خدمات پس از فروش و موضوع توقف و ثبت‌سفارش واردات خودروهای خارجی در ماه‌های گذشته است.

به گفته محمدرضا نجفی عضو کمیسیون صنایع و معادن به‌عنوان یکی از متقاضیان تفحص، در سه دهه گذشته شرکت‌های خودروساز از رقبای خود عقب‌مانده و اغلب زیان‌ده هستند. آن‌ها توان رقابت با تولیدکنندگان خارجی را ندارند. صنعت خودرو ایران سال‌هاست در سایه حمایت‌های بی‌دریغ دولتی همچنان به تولید محصولات بی‌کیفیت مشغول است و هیچ دستاورد قابل‌ملاحظه‌ای ندارد.

برترین محصول داخلی ایران که بسیاری آن را برترین دستاورد بزرگ‌ترین خودروساز کشور می‌دانند خودرو دنا است که همچنان بخش بزرگی از پلتفرم آن کپی از پژو 405 مدل 1988 فرانسه است. خودروسازان داخلی حتی از تست ایمنی استاندارد خودروهای داخلی گریزان‌اند و با حمایت‌های وزارت صنعت سال‌هاست در پی گریز از ارتقا استانداردها و کیفیت محصولات خود هستند.

موضوع تحقیق و تفحص ابتدا در اردیبهشت ماه سال جاری مطرح شد. به گفته نجفی پس انجام بحث‌های محتوایی و ارائه نظرات موافقان و مخالفان، در نهایت طرح مذکور با رأی بالا و خوبی در کمیسیون صنایع تصویب شد و طبق آیین‌نامه داخلی مجلس باید یک هفته پس از تصویب در کمیسیون، به صحن مجلس ارائه شود، اما با توجه به حجم بالای طرح‌ها و لوایح و گزارش‌های ارائه‌شده به صحن، احتمال می‌دهم که ظرف یک تا دو هفته آینده این طرح اعلام وصول و در صحن علنی مجلس قرائت و به رأی نمایندگان گذاشته شود.

وی با بیان اینکه طرح تحقیق و تفحص از صنعت خودرو منجر به یک تحول بنیادین و اساسی در صنعت خودروی کشور خواهد شد، گفت: اگر این طرح به‌درستی و در زمان مناسب انجام شود، می‌تواند صنعت خودرو را به یک پیشرانه اقتصادی، کانون خدمت، کانون امنیت و آرامش و برند و افتخاری برای کشور و مردم تبدیل کند.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها