کد خبر : 18691

تمدید دوماهه مهلت برای ترخیص خودروهای وارداتی دپوشده، امید تازه‌ای برای مشتریان و نمایندگی‌ها جهت دسترسی به محصولات وارداتی به‌وجود آورد.

به گزارش خودروتک، از اوایل سال گذشته که واردات خودرو متوقف ماند هزاران خودرو وارد شده به گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی، دپو شد تا دولت تکلیفی برای ورود آنها به کشور تعیین کند.در این بین نظرات مختلفی در مورد تعداد خودروهای مانده در گمرک اظهار می‌شد به‌طوری که برخی از وجود ۱۱ هزار دستگاه و برخی دیگر نیز از دپوی ۱۵ هزار دستگاه خودرو در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی حکایت داشت.

 بدین ترتیب از ۱۶ دی ماه ۹۷ که هیات‌دولت مصوبه‌ای مبنی‌بر امکان خروج خودروهای مانده در گمرک صادر کرد بنا به گفته دبیر انجمن وارد‌کنندگان تعداد یک هزار و ۶۰۰ دستگاه خودرو وارد کشور شد. با این وجود با تمدید مهلت دو ماهه، امید می‌رفت که باقی خودروها نیز به سرعت از گمرکات ترخیص شوند، این در شرایطی است که طی هفته‌جاری رئیس کل گمرک ایران از امکان ترخیص تنها سه هزار و ۳۰۰ دستگاه خودرو از گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی خبر داد. به گفته وی براساس مصوبه هیات‌وزیران، حدود ۳ هزار و ۳۰۰ دستگاه از ۱۳ هزار دستگاه خودروی سواری وارداتی در صورتی که از سیستم بانکی تامین ارز شده باشند، از گمرک ترخیص خواهند شد و مابقی خودروها که ارز تامینی آنها خارج از سیستم بانکی بوده است، یا باید در مهلت مقرر قانونی به خارج از کشور مرجوع شوند، یا متروکه و ضبط خواهند شد.

آنچه مشخص است تا تاریخ ۱۶/ ۵/ ۹۷ واردات برخی از کالاها با ارز دولتی امکان‌پذیر بود، این در شرایطی است که بیشتر خودروهای مانده در گمرک که تعداد آنها بالغ بر ۱۳ هزار دستگاه خودروی سواری است، بعد از تاریخ مذکور در مناطق یادشده دپو شده است که با مصوبه هیات‌وزیران، چنانچه ارز آنها از سیستم بانکی تامین شده باشد قابل ترخیص خواهد بود. طبق پیش‌بینی رئیس‌کل گمرک از ۱۳ هزار دستگاه خودرو وارداتی، قریب به ۳ هزار و ۳۰۰ تا ۳هزارو۴۰۰ دستگاه قابلیت ترخیص خواهند داشت.

منبع:دنیای اقتصاد

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها