کد خبر : 15680

با وجود مشکلات ساختاری، صنعت خودروی ایران احتمالا می‌تواند در ابعادی کوچک‌تر طی سال 1398 به حیات خود ادامه دهد گرچه می‌توان برخی سناریوهای امیدوارکننده را نیز برای این بخش متصور بود. این خوش‌بینی به شرط اتصال دوباره اقتصاد ایران با اقتصاد جهان می‌تواند رونق را به این صنعت بزرگ اما توسعه‌نیافته بازگرداند.

به گزارش خودروتک ، فربد زاوه یکی از کارشناسان صنعت خودرو در خصوص معضلات بازار خودرو در سال گذشته توضیح داد: این بازار در سال 97 دستخوش تحولات و التهابات بسیاری از جمله افزایش سرسام‌آور قیمت و مشکلات تولید بود و اقدامات انجام شده در زمینه بازگرداندن آرامش به این بازار چندان موفقیت آمیز نبوده است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، با توجه شرایط اقتصادی و تحریم‌های سفت و سخت امریکا، اقتصاد کشور همچنان درگیر مشکلات و محدودیت‌های خود است و صنعت خودرو هم از این مشکلات جدا نخواهد بود.

وی همچنین به قیمت خودرو اشاره کرد و گفت: با وجود شیب تند افزایش قیمت در نیمه دوم سال، بهای خودرو در آخرین هفته سال 97 کاهش محسوسی را تجربه کرد، اما در سال جدید و با وجود تعطیلات تغییر چندانی در قیمت‌ها ایجاد نشده و همچنان با کاهش تقاضا رو به رو هستیم.

زاوه درباره ادامه روند قیمت‌ها تصریح کرد: محدود بودن خرید و فروش خودرو در بازار نمایانگر این است که فروشندگان هنوز امیدوار به حفظ قیمت‌ها هستند و تمایلی به کاهش نرخ های اعلامی‌شان ندارند و فاصله قیمتی کارخانه تا بازار نیز همچنان پابرجا است؛ بنابراین قیمت‌ها همچنان بلاتکلیف است و خرید و فروش خودرو در بازار رونق خاصی ندارد. برای پیش‌بینی آینده بازار خودرو باید منتظر اقدامات وزارت صنعت و روند تولید کارخانه‌ها باشیم.‌

منبع: دیجیاتو

ارسال نظر

دیگر رسانه ها