خبرفوری :

کد خبر : 13515

خودروتک بررسی می‌کند؛

بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که حباب فزاینده قیمت خودرو در بازار به لطف فروش فوری و تحویل زودهنگام مدل‌های پرتیراژ، در حال ترکیدن است. از سویی دیگر پیش‌بینی می‌شود این روند نزولی در سال آینده و طبق وعده خودروسازان مبنی بر تکمیل تمام تعهدات معوق خود تا خردادماه، ادامه داشته باشد.

به گزارش خودروتک ، سال 97 را می‌توان تلخ‌ترین سال برای صنعت و بازار خودرو تلقی کرد. سالی که در آن قیمت خودروها به بالاترین میزان در تاریخ خود رسید. تحریم‌ها و تنش‌های ارزی ضربه سختی به این صنعت وارد کردند و به تبع بازار متاثر از آن آسیب دید و در نهایت این مشتریان بودند که ضرر اصلی را به جان خریدند. سال 97 با چالش‌های متعددی مانند عدم تعیین تکلیف خودروهای مانده در گمرک و عدم اجرای تعهدات پیش‌فروش از سوی خودروسازان. هر دو این عوامل موجی از اعتراض و نارضایتی را در جامعه به وجود آورد که تبعات آن فوران قیمت‌ها بود. بازار طی سه مرحله بحران جدی را شاهد بود. تا اینکه در آخرین مرحله دولت دستور عرضه فوری خودرو را صادر کرد. اقدامی که حداقل در کوتاه‌مدت توانست تب تند قیمت‌ها را درمان باشد. اگرچه کارشناسان نسبت به ادامه روند کاهشی قیمت‌ها در بازار طی سال آینده امیدوارند اما برخی از معضلات حل‌نشده می‌تواند آتش زیر خاکستر را دوباره شعله‌ور کند.

کاهش تولید کار را سخت می‌کند

کاهش سطح روابط مالی و اقتصادی ایران با شرکای خارجی موجب شده تا کمتر برندی از آسیا یا اروپا تمایلی به ادامه کار با خودروسازان ایرانی داشته باشد. درواقع چنان‌که از شواهد امر برمی‌آید، چینی‌ها هم به‌واسطه دشواری نقل‌وانتقال ارز، قید برنامه‌های متعدد خود را در ایران زده و فعلاً در پایین‌ترین سطح ممکن به مونتاژ افتان‌وخیزان محصولات ادامه می‌دهند. خودروسازان داخلی هم که سبدی نسبتاً محدود از محصولات را در دو کلاس سدان و هاچ‌بک در اختیار دارند، برای ادامه تولید در استانداردهای فعلی ایمنی و زیست‌محیطی نیازمند تجدید ساختار هستند و با کاهش یا قطع روابط مالی و صنعتی با شرکای خارجی، به سمت داخلی‌سازی قطعات سوق پیدا کرده‌اند. چیزی که با بسته نجات مالی ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت به آنان و قطعه‌سازان قوت گرفته و احتمالاً ابعاد بزرگ‌تری هم به خود می‌گیرد.

تأثیر مستقیم دلار بر قیمت‌ها

چنانچه دولت نرخ دلار را بین رقم ۹ تا ۱۰ هزار تومان تثبیت نگه دارد، افزایش قیمت خودرو سال ۹۷ برای سال آینده هم تثبیت خواهد شد. این موضوع درحالی است که اتفاق‌های غیرمترقبه در بخش عرضه و تقاضا خودرو شکل نگیرد. ممکن است با کاهش عرضه از سوی خودروسازان قیمت خودرو در سال ۹۸ بین سه تا چهار درصد گران‌تر از سال ۹۷ شود. قیمت خودرو در سال ۹۸ علاوه بر عرضه و تقاضا به قیمت دلار نیز بستگی دارد. سال ۹۷ با برخی اقدامات هیجانی نرخ خودرو در بازار گران شد؛ بنابراین اتفاق اصلی در سال ۹۷ به کرسی نشسته است. معتقدیم دولت چنانچه بتواند برای سال ۹۸ نرخ ارز را ثابت نگه دارد، قیمت خودرو نیز تثبیت خواهد شد. ممکن است با تصویب افزایش قیمت خودرو یعنی پنج درصد کمتر از حاشیه بازار، تقاضا برای خرید خودرو کاهش یابد. در حقیقت کاهش تقاضا مهم‌ترین اتفاقی است که در بازار خودرو سال ۹۸ به جریان خواهد افتاد.

تقاضا، آتش زیر خاکستر

افزایش قیمت خودرو به این بستگی دارد که برای هر تقاضا چه عرضه‌ای وجود خواهد داشت. معتقدیم چنانچه خودروسازان نسبت به تولید برخی مدل‌ها کم مهری نشان دهند، قیمت‌ها برای برخی مدل‌ها افزایش خواهد یافت. هنوز نمی‌توان به قطعیت گفت بازار خودرو در سال 98 چه تحولاتی خواهد داشت. درحالی‌که به پایان سال نزدیک می‌شویم ورود به بازار شب عید، آزادسازی قیمت‌ها و احتمال شروع موج جدید تورمی در بازارهای موازی مثل ارز و طلا وجود دارد. خودروسازان بزرگ کشور قیمت محصولات کارخانه‌ای خود را با سی درصد افزایش قیمت اعلام کرده‌اند. باید به این سؤال پاسخ داد که قیمت‌های جدید بازار چه تاثیری بر روند قیمتی بازار خواهد گذاشت؟

منتظر خودروی ارزان‌تر از 35 میلیون نباشید

با توجه به اینکه در عمده قراردادهای پسابرجامی، قیمت خودروهای تولید شده بالای ۵۰ میلیون تومان است، به نظر می‌رسد با حذف خودروهای ۲۰ تا ۳۰ میلیونی از چرخه تولید، در طول سال آینده و نبود برنامه‌ای شفاف برای جایگزین کردن خودروهای باقیمت ارزان، از سال ۹۸ خودرویی باقیمت زیر ۳۵ میلیون تومان به فروش نخواهد رسید. در همین رابطه انجمن خودروسازان ایران برای سال ۹۸ پیش‌بینی کرده که دیگر خودرویی باقیمت کمتر از ۳۵ میلیون تومان تولید نخواهد شد.

ارسال نظر

دیگر رسانه ها