کد خبر : 13373

زمانی که بازار هر کالایی هیجانی می شود و نقدینگی بالایی نیز در دست مردم قرار دارد، تشکیل حباب قیمت که تبعا به ایجاد قیمت کاذب می انجامد یکی از پیامدهای آن است. اتفاقی که اکنون برای بازار خودرو روی داده است.

به گزارش خودروتک، اینکه واقعا چقدر از قیمت این روزهای هر خودرو حباب است نیازمند داشتن اطلاعات بهای تمام شده هر خودرو و محاسبه دقیق است، اما به تازگی محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن قطعه سازی حباب داشتن قیمت خود را تایید کرده و میزان آن را 30 درصد اعلام کرده است.

معنی تشکیل حباب قیمت در اقتصاد، داد و ستد با حجم و نرخ بسیار بیشتر از ارزش واقعی مورد معامله است و این یعنی خریدار در حال زیان دیدن از محل معامله است. اتفاقی که در بازار خودرو همین حالا هم در حال رخ دادن است.

ایجاد حباب به شدت دارای تأثیرات منفی اقتصادی است زیرا باعث هدر رفتن منابع اقتصادی افراد و شرکت ها می شود. اغلب حباب قیمت به دو دلیل تشکیل می شود. یا عرضه کم می شود یا تقاضا زیادتر از حد معمول.

شواهد بازار خودرو نشان می دهد هر دو این اتفاقات برای خودرو رخ داده است. از یک سو در ماه های گذشته تولید و عرضه خودرو از سوی خودروسازان به بازار بسیار کم شده است و از سوی دیگر بسیاری از مردم برای حفظ ارز پولشان خودرو را دارایی امن تشخیص داده و به بازار خودرو هجوم آورده اند.

در این میان یا باید عرضه به این حجم از تقاضای وارد شده به بازار برسد که در کوتاه مدت امکان آن وجود ندارد. خودروسازان تدابیر خوبی در دو ماه اخیر اندیشیده اند و روند تولید خودرو رفته رفته در حال بهبود پیدا کردن است. با این حال در کوتاه مدت نمی توان انتظار تغییر حباب شکن عرضه را داشت.

اما در آن سو می توان با کاستن از تقاضا موجب ترکیدن حباب قیمت خودرو شد. بسیاری از تقاضاهایی که به قصد حفظ دارایی وارد بازار خودرو شده اند در صورتی که فعلا دست نگه دارند بعدا حتی همین ایده خود را می توانند با قیمت پایین تر جامه عمل بپوشانند و هزینه کمتری برای خرید خودرو داشته باشند.

 

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها