کد خبر : 10216

با وجود اینکه ترخیص خودروهای انبار شده در گمرک با ابلاغ دستورالعمل وزارت صنعت به ظاهر به خوان آخر رسیده اما دست‌اندازهای جدیدی مانع از ترخیص این خودروها شده است.

به گزارش خودروتک به نقل از دنیای اقتصاد، یکی از این دست‌انداز‌ها طی هفته گذشته ازسوی رئیس‌کل گمرک ایران رونمایی شد؛ به‌طوری‌که وی در نشستی خبری عنوان کرد که ممکن است یکسری از خودروهای موجود در گمرکات به‌دلیل نداشتن استانداردهای لازم موفق به کسب مجوز ترخیص نشوند.

آنچه مشخص است سازمان ملی استاندارد طی سه یا چهار سال گذشته استانداردهای مشخصی برای ورود خودروهای خارجی تدوین کرد و حتی در برخی موارد با دلایلی همچون عدم‌تجهیز خودروهای وارداتی به چراغ مه‌شکن مانع از ورود آنها شد.

حال این استانداردها به گفته رئیس گمرک ممکن است برای ترخیص وارداتی‌های در گمرک مانده، مشکل ایجاد کند و ورود آنها به کشور را ممنوع کند. طبق اخبار موثق در حال حاضر ۱۳ هزار خودرو که بیشتر آنها در مناطق آزاد انبار شده‌اند در گمرکات کشور انبار شده‌اند که حدود ۲ هزار دستگاه از این خودروها با تخلف در ثبت‌سفارش همراه هستند.

به گفته رئیس گمرک ۱۰ هزار شاکی نسبت به نمایندگی‌های مجاز و اشخاص حقیقی که از آنها خودرو خریداری شده وجود دارد که رسیدگی به آنها خود سد راه ترخیص خودروهای یاد شده است اما پرداخت مابه‌التفاوت بانکی مانع دیگری در ورود این خودروها به کشور است.

برآورد می‌شود ارزش این خودروها با ارز بانکی، ۱۰۰ میلیون دلار باشد که باید مابه‌التفاوت مبلغ محاسبه شود. در این زمینه برخی از دست‌اندرکاران بازار خودروهای وارداتی عنوان می‌کنند که با موانع و دست‌اندازهای جدید به‌نظر می‌رسد که تا پایان سال‌جاری نیز زمینه ترخیص‌ این خودروها  مهیا نشود.

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها