کد خبر : 67848

ب‌ام‌و آی ویژن سرکیولار یک خودرو جمع و جور (کامپکت) الکتریکی است که به عنوان مدلی برای عرضه در سال 2040 تصور شده است.

به گزارش خودروتک به نقل از عصر ایران – ب‌ام‌و طی نمایشگاه خودرو مونیخ 2021 چند خودرو را در معرض دید عموم قرار داد. برخی خودروها مانند مدل شاسی بلند الکتریکی آی‌اکس و مدل سدان آی4 و همچنین مدل مفهومی جدید آی‌اکس5 هیدروژن قبلا دیده شده بودند. اما در کنار این خودروهای الکتریکی و مدل مفهومی هیدروژنی، ب‌ام‌و خودرو مفهومی آی ویژن سرکیولار (BMW i Vision Circular Concept) را معرفی کرد که از جمله مدل هایی بود که در کانون توجه کارشناسان و عموم مردم قرار گرفت.

ب‌ام‌و آی ویژن سرکیولار یک خودرو جمع و جور (کامپکت) الکتریکی است که به عنوان مدلی برای عرضه در سال 2040 تصور شده است. این خودرو بر پایداری و تجمل متمرکز است و طراحی آن با استفاده از مواد 100 درصد قابل بازیافت صورت گرفته که حتی شامل بسته باتری نیز می شود. به گفته ب‌ام‌و، با تولید یک باتری با استفاده از موادی از "حلقه بازیافت"، باتری بدون تخلیه منابع ارزشمند به تراکم انرژی بسیار بالاتری دست می یابد.

از نظر طراحی، خودرو مفهومی ب‌ام‌و آی ویژن سرکیولار رویکردی منحصر به فرد را نسبت به زبان طراحی فعلی این شرکت انتخاب کرده است. جلوپنجره های کلیوی شکل نمادین این برند همچنان در قسمت جلو خودنمایی می کنند، در شرایطی که چراغ های جلو در هر گوشه از آن نصب شده و نوارهای ال‌ئی‌دی در بخش های دیگر جلوپنجره بکار گرفته شده اند. شیشه جلو و سقف از شیشه ای یک تکه شکل گرفته اند. چرخ ها با طراحی چراغ های جلو و جلوپنجره هماهنگ هستند و از پره های باریک در ساخت آنها استفاده شده است. در قسمت عقب خودرو نیز سبک مشابهی را شاهد هستیم و یک نوار چراغ ال‌ئی‌دی در این قسمت بکار گرفته شده است.

در فضای داخلی خودرو طراحی خاص و ترکیبی از مواد منحصر به فرد را شاهد هستیم و از آنچه ب‌ام‌و "تکنیک های اتصال جدید" می نامد، استفاده شده است. به عنوان نمونه، از فناوری چاپ سه بعدی برای ساخت داشبورد وی شکل خودرو استفاده شده که نیاز به چسب را کاهش می دهد و طراحی یک تکه خاص با مواد کریستالی تعبیه شده در آن که شبیه جواهر به نظر می رسد را ارائه می کند.

به جای نمایشگر لمسی سنتی در قسمت میانی داشبورد، اطلاعات مورد نیاز راننده در قسمت بالای پنل ابزار در پایین شیشه جلو نمایش داده می شوند. واسط ها نیز به حرکات دست با یک افکت روشنایی جذاب واکنش نشان می دهند که اطلاعات کلیدی نمایش داده شده روی قسمت پایین شیشه جلو را کنترل می کند. بر همین اساس، نه تنها دیگر نیازی به نمایشگرهای فیزیکی نیست، بلکه راننده نیازی ندارد به جز قسمت جلو و مسیر جاده به نقطه دیگری نگاه کند.

چهار صندلی بزرگ و راحت با روکش مخملی بنفش کم رنگ در داخل خودرو از دیگر مواردی هستند که نظرها را به سوی خود جلب می کنند. در ساخت صندلی ها از پلاستیک بازیافتی استفاده شده که با استفاده از فریم آلومینیومی به رنگی طلایی روشن در جای خود قرار می گیرند. در قسمت جلو دو صندلی جداگانه و در عقب یک صندلی یک تکه قرار گرفته است.

فرمان خودرو ب‌ام‌و آی ویژن سرکیولار نیز با کمک چاپ سه بعدی و با استفاده از پودر چوبی ویژه ساخته شده است. تکنیک اتصال جدید "هم‌جوشی شاد" موجب می شود تا امکان جداسازی و بازیافت آسان مواد مورد استفاده در این خودرو در انتهای چرخه عمر آنها فراهم شود.

خودرو مفهومی ب‌ام‌و آی ویژن سرکیولار حداقل در آینده ای نزدیک وارد خط تولید انبوه نخواهد شد، اما شاید در سال 2040 شاهد محصولی مشابه آن باشیم. با این وجود، می توان انتظار داشت که ب‌ام‌و از برخی از این تکنیک های منحصر به فرد در مدل های آینده خود استفاده کند.

 
 

 

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها