کد خبر : 67114

بازار خودروی نروژ به عنوان الگو و نمونه‌ای موفق از بسط خودروهای برقی در بازار مطرح بوده و از این جهت نگاه‌ها به سمت این کشور است.

به گزارش خودروتک به نقل از سایپانیوز، شرکت خودروسازی برقی تازه وارد چینی سپنگ XPeng اولین محموله خودروهای سدان پی۷ خود را به نروژ ارسال کرد که گام بسیار مهمی در بسط بازار این خودروساز ورای مرزهای چین است. همین گام هم آثار خود را هر چند ناچیز، روی ارزش سهام این خودروساز نورسته گذاشت و ۹/ ۰ درصد به ارزش آن افزود. در حالی که متوسط رشد ارزش اس‌اند پی ۵۰۰ و داو جونز به ترتیب ۲/ ۰ و ۳/ ۰ درصد بود. البته جی۷ دومین محصول از شرکت خودروسازی سپنگ است که در بازار نروژ معرفی شده است.

در اواخر سال ۲۰۲۰ محصول شاسی بلند برقی جی۳ از این شرکت به بازار نروژ معرفی شد و از این رو، خودروی پی۷ دومین محصول سپنگ در نروژ به حساب می‌آید.اطلاعی از آمار فروش این خودروساز در نروژ در دست نیست ،چون سیاست‌های این شرکت ایجاب می کند آمار و ارقام فروش خود را در این کشور منتشر نکند.

اما این موضوع از این جهت اهمیت دارد که نروژ مکانی بسیار محبوب برای شروع فروش خودروهای برقی است.رقیب سپنگ در چین شرکتی به نام نیو NIO است که اولین بازار خارج چین را نروژ انتخاب کرده است. فهم دلیل آن هم خیلی سخت نیست. سیاست‌های نروژ برای توسعه خودروهای برقی بسیار تشویقی است.

در سال ۲۰۲۰ بیش از ۵۰ درصد خودروهای فروخته شده در این کشور را خودروهای برقی تشکیل داده‌اند.در حال حاضر هم بیش از ۱۰ درصد کل خودروهای در حال تردد در این کشور برقی هستند.

میزان نفوذ خودروهای برقی در نروژ همچنان سیر صعودی دارد طوری که در سال ۲۰۲۱ بیش از ۷/ ۸۴درصد از خودروهای فروخته شده برقی بوده و از این تعداد ۱/ ۶۴درصد از آن تمام برقی و ۶/ ۲۰ درصد هیبریدی قابل شارژ با پریز برق بوده است. هر چند که بازار خودروی نروژ درباره خودروهای برقی بسیار مثال زدنی است اما بازار بزرگی نیست.در یک سال عادی، تعداد فروش خودرو در  نروژ به حدود ۱۵۰ هزار دستگاه می رسد.با این حال چشم‌ها همه به سوی این کشور است و به عنوان الگو و نمونه موفق در زمینه توسعه خودروهای برقی مطرح است.باید به این نکته هم اشاره کرد که برعکس تصور، خریداران نروژی بسیار پیچیده هستند و وسواس خاصی در انتخاب خودروهای برقی خود دارند.اگر خودروسازی بتواند نظر مردم نروژ را جلب کند و در آن کشور بفروشد، کارش در کشورهای دیگر آسان‌تر خواهد بود.

این حرکت خودروسازان چینی، رقابت سختی را بین خودروسازان غیرچینی به وجود می‌آورد ؛ از جمله گروه خودروسازی فولکس واگن آلمان و تسلای آمریکا.با اینکه رقابت خیلی سختی بین این خودروسازان در بازار نروژ در جریان است، سهام هیچ‌کدام از این دو خودروساز به خبر ارسال محموله چینی به نروژ واکنش خاصی نشان نداده است.

سهام فولکس واگن در تجارت بین المللی حدود ۲ درصد رشد داشته و تسلا حدود ۵/ ۰ درصد. سهام سپنگ در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ حدود ۷ درصد افت داشته است که دلیل آن را افزایش نرخ بهره بانکی در آمریکا و کمبود تراشه در خودروسازی می‌دانند. با این حال سپنگ در سه ماهه گذشته بیش از ۲۰ هزار دستگاه خودرو به مشتریان خود تحویل داده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۶۷‌درصد رشد داشته است. وال استریت همچنان به رشد سهام سپنگ باور و اطمینان دارد.

 

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها