کد خبر : 51997

یک خودروساز نوپای چینی ماشینی ساخته که می‌گوید قابلیت یادگیری دارد و می‌تواند با سرنشینان گفتگو کند. این خودرو که نامش های‌فای‌ اکس (HiPhi X) است، در نمایشگاه پکن رونمایی شد و توجه زیادی به خود جلب کرد.

به گزارش خودروتک ، های‌فای‌ اکس یک شاسی‌بلند الکتریکی محصول شرکتی به نام هیومن هورایزنز (Human Horizons) است. این خودرو با ترکیب فن‌آوری‌های تازه، امکانات محصولات لوکس و قدرت مدل های اسپرت قصد دارد با تسلا، بزرگ‌ترین خودروساز الکتریکی جهان رقابت کند.

درهای های‌فای اکس دستگیره ندارد. خودرو با استفاده از فن‌آوری تشخیص چهره، سرنشینان را شناخته و به طور اتوماتیک درها را باز می‌کند. درهای عقب دو تکه است و بخشی از آن رو به بالا باز می‌شود تا سوار و پیاده‌شدن راحت‌تر باشد.

هوش مصنوعی که با همکاری شرکت مایکروسافت ساخته شده، با ۵۶۲ حس‌گر بخش‌های مختلف خودرو و سرنشینان را دائم زیر نظر دارد. این هوش مصنوعی توانایی تصمیم‌گیری دارد و با توجه به حس و حال سرنشینان فضای خودرو را تنظیم می‌کند.

ماشین علاوه بر گرفتن دستورهای صوتی، می‌تواند با سرنشینان گفتگو کند و توانایی‌های خلاقانه‌ای نظیر سرودن شعر، کشیدن نقاشی یا ساخت فیلم هم به آن اضافه شده است.

ماشین را می‌توان با یک یا دو موتور الکتریکی سفارش داد. قوی‌ترین مدل با هر بار شارژ می‌تواند تا ۶۱۰ کیلومتر حرکت کند و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعتش ۳/۹ ثانیه است.

قیمت اولین سری این محصول ۸۰۰ هزار یوان (حدود ۱۲۰ هزار دلار) است، اما قرار است در آینده مدل ارزان‌تری هم به بازار عرضه شود.

هیومن‌هورایزنز سه سال پیش توسط دینگ لی، یکی از مدیران پیشین جنرال‌موتورز چین تاسیس شد. او ابتدا می‌خواست محصولات تسلا را در چین تولید کند، اما پس از آن که مذاکره با کارخانه آمریکایی به نتیجه نرسید، آقای لی شرکت خود را تاسیس کرد.

غرفه شرکت در نمایشگاه پکن کنار غرفه تسلا بود. مارک استانتون، یکی از پایه‌گذاران هیومن‌هورایزنز تایید کرد که انتخاب محل غرفه عمدی بوده و نشان می‌دهد که این کارخانه می‌تواند باارزش‌ترین خودروساز جهان را به چالش بکشد. به گفته او جوانان چینی مانند قبل به ماشین‌های غربی علاقه ندارند.

تولید آزمایشی های‌فای‌ اکس از چند ماه دیگر آغاز می‌شود. هیومن هورایزنز می‌گوید هدفش در سال اول ساخت بیست تا پنجاه هزار دستگاه است.

 

ارسال نظر

دیگر رسانه ها