کد خبر : 47460

پتنت‌های اخیر منتشر شده، حکایت از آن دارد گروه رنو نیسان به دنبال تولید یک خودروی برقی ارزان‌قیمت دیگر این بار با نشان داچیا است. این خودرو اسپرینگ (Spring) نامگذاری شده و به احتمال زیاد از سال آینده راهی بازار خواهد شد.

به گزارش خودروتک به نقل از دیجیاتو ، وقتی کارلوس گون به دنبال یک خودروی الکتریکی کوچک و ارزان‌قیمت برای عرضه در سراسر دنیا بود، شرکت رنو با توسعه K-ZE City به این درخواست آقای گون پاسخ داد.

این خودروی شهری از پک باتری 26.8 کیلووات ساعتی سود برده و طبق استاندارد NEDC توانایی پیمایش 271 کیلومتر مسافت را دارد.

 

موتور برقی K-ZE City توانایی تولید 44 اسب بخار قدرت را دارد

پتنت‌های اخیر منتشر شده، حکایت از آن دارد گروه رنو نیسان به دنبال تولید یک خودروی برقی ارزان‌قیمت دیگر این بار با نشان داچیا است. این خودرو اسپرینگ (Spring) نامگذاری شده و به احتمال زیاد از سال آینده راهی بازار خواهد شد.

اسفندماه گذشته داچیا از کانسپتی به نام اسپرینگ رونمایی کرده بود

مثل K-ZE City، داچیا اسپرینگ هم از پلتفرمی مشترک با رنو کوئید – همان اتومبیل اقتصادی که برای برزیل و هند تولید شده – برخوردار است. از لحاظ ابعاد این خودرو دقیقا مشابه K-ZE City بوده و طول، عرض، ارتفاع و فاصله محوری آن به ترتیب برابر است با 3.74، 1.58، 1.48 و 2.42 متر.

 

کانسپت اسپرینگ

رنو K-ZE City که از سال گذشته در بازار چین به فروش می‌رسد، وزنی برابر با 921 کیلوگرم داشته و فضای بار آن 300 لیتر است. گران‌ترین نسخه این خودرو قیمتی معادل 10,246 دلار دارد و به خاطر ریل‌های سقفی ارتفاع آن اندکی بیشتر (1.52 متر) است. در مقابل، ارزان‌ترین نسخه از K-ZE City را می‌توان با پرداخت مبلغی معادل 8,819 دلار خریداری کرد.

حال این سوال پیش می‌آید قیمت داچیا اسپرینگ در اروپا چقدر خواهد بود؟ از آنجایی که داچیا یک برند اقتصادی است، باید گفت اسپرینگ قطعا قیمت پایینی خواهد داشت. اگر این شرکت موفق شود، قیمت نهایی اسپرینگ را در حوالی 10 هزار یورو حفظ کند، با احتساب مشوق‌های مخصوص مدل‌های الکتریکی، این خودرو می‌تواند ارزان‌تر از تمامی رقبای بنزینی و دیزلی باشد. به عبارت دیگر اسپرینگ پتانسیل تبدیل شدن به ارزان‌قیمت‌ترین اتومبیل موجود در قاره سبز را دارد.

بد نیست بدانید در ایالات متحده مشوق‌های مالیاتی برای خودروهای برقی 7500 دلار است. مشوق‌های موجود در بعضی از کشورهای اروپایی مثل فرانسه و آلمان نیز تقریبا به همین مقدار است.

آنطور که پتنت‌ها نشان می‌دهند، از لحاظ نمای ظاهری اسپرینگ تا حد زیادی به کانسپت معرفی شده در اسفندماه وفادار باقی خواهد ماند. البته با خفیف‌تر شدن برخی المان‌ها می‌توان این خودرو را در واقع همان رنو K-ZE City با لوگوی داچیا توصیف کرد. با توجه به اینکه از نظر ایمنی اروپایی‌ها قوانین سختگیرانه‌تری دارند، انتظار می‌رود بهبودهایی در داچیا اسپرینگ اعمال شود. به نظر می‌رسد اسپرینگ با قیمت بسیار پایین و پیشرانه سبز خود به یکی از وسوسه‌انگیزترین گزینه‌های موجود برای مشتریان اروپایی بدل خواهد شد.

 

ارسال نظر

بیشتر
دیگر رسانه ها